Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 18 kwietnia. Imieniny: Apoloniusza, Bogusławy, Goœcisławy
09/02/2017 - 06:20

Fiskus dociska podatkową śrubę wynajmującym mieszkania

Ci, którzy zarabiają na wynajmie mieszkania nawet, na krótki okres są…przedsiębiorcami, nawet jeśli mają tylko jeden lokal. Taka jest tegoroczna interpretacja fiskusa. Co to oznacza w praktyce? Skarbówka nie zgadza się na rozliczanie zysków z najmu prostym i niskim ryczałtem.

O złej wiadomość dla zarabiających na wynajmie mieszkań pisze dziennik „Rzeczpospolita”.

– W ostatnich latach fiskus często zgadzał się na opodatkowanie 8,5-proc. ryczałtem, potwierdzając, że działalności gospodarczej nie prowadzi nawet ten, kto wynajmuje kilkadziesiąt mieszkań – mówi na łamach gazety doradca podatkowy Grzegorz Gębka. – I coraz więcej osób korzystało z tej formy rozliczenia.

Okazuje się, że teraz skarbówka wprowadziła nowe kryterium: długość wynajmu.„Rzeczpospolita” przywołuje przykład  interpretacji Izby Skarbowej w Bydgoszczy.

Właściciel wynajmuje jedno mieszkanie i płaci ryczałt. Lokator zamierza wyprowadzić się w czerwcu. Przez wakacje właściciel chce udostępniać mieszkanie turystom, a od września znowu wynająć je na dłuższy okres. Zdaniem fiskusa musi rozliczać się jak przedsiębiorca - pisze gazeta.

Wedle interpretacji fiskusa wynajem na krótkie pobyty, czyli taki jak w wakacje, jest działalnością gospodarczą. Bo to „szereg cyklicznych, powtarzalnych, zorganizowanych czynności, podejmowanych w celach zarobkowych”.

Przeczytaj też Rozliczyłeś już roczny PIT? Dopłacisz, czy czekasz na zwrot podatku?

Z kolei Izba skarbowa w Katowicach za przedsiębiorcę uznała kobietę, która wynajmuje jedno mieszkanie za pośrednictwem portalu booking.com.

- Zmiana podejścia fiskusa do tych to duży problem dla osób, które kierując się wcześniejszymi informacjami, decydowały się na ryczałtowy podatek, pisze Rzeczpospolita.  

 – W tej sprawie składa się w urzędzie oświadczenie, skarbówka go jednak od razu nie weryfikuje. Dopiero podczas kontroli może się okazać, że właściciel mieszkania nie miał prawa do ryczałtu, bo wynajmował je na kilka dni.

Co jeśli fiskus uzna, że wynajmujący prowadził działalność gospodarczą?

Będzie musiał naliczyć podatek według skali. Jest to 18 albo 32 proc. w zależności od wysokości dochodów (także innych, np. z pracy, bo na skali się wszystkie sumuje) – wyjaśnia na łamach gazety doradca podatkowy Beata Hudziak. -  doradca podatkowy, partner zarządzający w kancelarii 8Tax. – Z reguły skończy się to koniecznością zapłaty zaległości i odsetek za zwłokę.

Eksperci zwracają uwagę, że wątpliwości w sprawie zasad rozliczania istnieją już od wielu lat. Brak precyzyjnych przepisów sprawia, że stanowisko skarbówki ciągle się zmienia.

Przeczytaj też Płaczą i płacą. Sądecka skarbówka wchodzi ludziom na pensje za niepłacenie abonamentu RTV

Trudno założyć, na ile czasu będziemy wynajmować mieszkanie. Lokator z umową na rok może przecież wyprowadzić się po tygodniu. A osoba, która przyjechała na kilka dni, może zostać dłużej - zauważają "Rzeczpospolita".

(ami). fot.A.M







Dziękujemy za przesłanie błędu