Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 11 sierpnia. Imieniny: Luizy, Włodzmierza, Zuzanny
24/03/2020 - 05:35

Epidemia wisi nad Sączem, a prezydent i radni w pełnej zgodzie są bezradni!

Mieszkańcy Sądecczyzny nie mogą w to uwierzyć. Epidemia koronawirusa rozprzestrzenia się w błyskawicznie, a w mieście wciąż trzeba płacić za postój aut. To – jak mówią - nieodpowiedzialność, bo mnóstwo osób niemytymi rękami dotyka przycisków parkomatów. Prezydent Handzel i radni tłumaczą, że w sprawie zrezygnowania z opłat trzeba podjąć uchwałę. Jednak w Gorlicach uchwały nie podejmowali, a za parkingi płacić nie trzeba. Tam się dało, a u nas trwa rozprawianie o procedurach.

Czy Nowemu Sączowi grozi wybuch niekontrolowanej epidemii? Tak uważają mieszkańcy miasta oburzeni tym, że samorząd wzorem Krakowa nie zawiesił opłat za parking.

Czytaj też Niekontrolowana epidemia w Nowym Sączu przez parkomaty? Ludzie są przerażeni

- To skandal i skrajna nieodpowiedzialność, która może doprowadzić do niekontrolowanego wybuchu epidemii – mówią mieszkańcy Nowego Sącza i okolicznych miejscowości, którzy są przerażeni tym, że w mieście nadal trzeba płacić za parking. – Obserwuję parkomat przy ulicy Dunajewskiego – mówiła w rozmowie z „Sądeczaninem”  sprzedawczyni jednego ze sklepów. - Nikt nie ma rękawiczek. Wszyscy po kolei dotykają przycisku niemytymi rękami. To ludzie, którzy stoją potem w długiej kolejce na pocztę i do kantoru. Niektórzy wrócili zza granicy i wymieniają pieniądze. 

- Pan prezydent i radni, pewnie nie muszą korzystać z parkingów, więc mają wszystko w nosie – denerwował się jeden z kierowców. - Kasa liczy się dla nich bardziej niż nasze bezpieczeństwo?

Jak wyjaśniał w rozmowie z „Sądeczaninem” Ludomir Handzel, to musiałaby być decyzja rady miasta, choć - jak przyznał - na jego wniosek.

- Po rozmowie z członkami z Centrum Zarządzania Kryzysowego nie rekomenduję takiego rozwiązania, tym bardziej, że kiedy jeździ się po mieście widać, że parkingi są puste. To nie jest jakiś problem żeby znaleźć miejsce do parkowania – mówił Handzel.  

Co na to sądeccy radni?

Leszek Zegzda, przewodniczący Klubu Koalicji Obywatelskiej uważa, że w sytuacji epidemii, opłata za parkowanie na terenie miasta nie powinna być pobierana.

- Moglibyśmy zaprezentować stanowisko w tej sprawie chociażby na odległość, poprzez głosowanie online, a  nie milczeć, jak grób. Mówię o prezydium rady i niepodejmowaniu tematu. Są sprawy, które w obecnej sytuacji trzeba pilnie załatwić. Nie ma wyjścia. I to jak najszybciej.

- W tej kwestii trzeba jednak podjąć uchwałę, ale można zorganizować sesję zdalną - dodaje Zegzda. -  Jest to technicznie możliwe. Tematy strategiczne powinny być uzgodnione między szefami klubów, a potem błyskawicznie powinna się odbyć taka sesja i powinny jak najszybciej zapaść stosowne decyzje. Ale musi być dobra wola i współpraca.

Zdaniem szefa klubu KO parkomaty powinny być odpowiednio oznakowane, albo zasłonięte.

Michał Kądziołka, przewodniczący klubu PiS – Wybieram Nowy Sącz wyjaśnia, że 16 marca, w ślad za prośbami mieszkańców radni wystąpili z wnioskiem do prezydenta o to, aby zawiesił strefę płatnego parkowania na czas epidemii koronawirusa. 

- Niestety, o czym dowiedzieliśmy się z mediów, prezydent nie poparł naszego wniosku. Powiem tak: Ludomir Handzel często, gdy tematy są mu niewygodne, zrzuca odpowiedzialność na radę miasta.

Kądziołka podkreśla, że rada miasta nie jest organem wykonawczym tylko uchwałodawczym. - Jeśli wystąpilibyśmy w tym momencie z propozycją i nie skonsultowalibyśmy tego z prezydentem, to nie chciałby zapewne z nami rozmawiać tak, jak w przypadku Sandecji.

Szef klubu radnych PiS – Wybieram Nowy Sącu uważa, że to prezydent powinien wystąpić z inicjatywą w trybie pilnym, żeby zawiesić strefę płatnego parkowania w mieście.

- Prezydent doskonale wie, jaka tutaj jest ścieżka – mówi Kądziołka. – Dlatego zwróciliśmy się do niego, aby przygotował projekt takiej uchwały. Teraz jego służby powinny rozważyć, czy jest taka możliwość, aby w drodze zarządzenia takie kroki mógł podjąć, a jeśli prawnicy uznaliby, że nie ma takiej możliwości, to wtedy powinien jak najszybciej przygotować taki projekt uchwały, który rada mogłaby przegłosować.

Osobiście uważam, że mieszkańcy powinni mieć w obecnej sytuacji możliwość parkowania za darmo na terenie całego miasta. To powinna być decyzja podjęta jako jedna z pierwszych w czasie epidemii. Mam nadzieję, że prezydent zmieni zdanie i przychyli się do naszego wniosku – dodaje Kądziołka.

Co na to Koalicja Nowosądecka?Dziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)