Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 3 czerwca. Imieniny: Anatola, Leszka, Tamary
23/05/2020 - 14:10

Dzielili pieniądze na konserwację sądeckich kościołów. Komu dali dotacje

Władze starostwa przyznały dotacje na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytkach wpisanych do rejestru zabytków położonych na obszarze powiatu nowosądeckiego. Do rozdysponowania było 80 tysięcy złotych.Pieniądze zostaną przeznaczone na realizację inwestycji w dziesięciu parafiach.

9 tys. złotych otrzymała parafia pw. Narodzenia NMP w Jazowsku na odsłonięcie i zabezpieczenie nawarstwień malarskich na ścianach i sklepieniu prezbiterium kościoła. Parafia pw. Narodzenia NMP w Krużlowej Wyżnej zyskała 8 tys. Pieniądze zostaną przeznaczone na konserwację ołtarza z obrazem św. Antoniego, dekorację malarską kaplicy i renowację kamiennej chrzcielnicy.

czytaj też Ważne informacje dla młodych par. Odmrażają wesela. Jest zgoda resortu zdrowia 

Do parafii  pw. Św. Anny w Żegiestowie trafi 7 tys. złotych na remont dachu. Kościół pw. Św. Bartłomieja w Zbyszycach otrzyma 10 tys. na  prace przy malowidłach na ścianach  zakrystii, odsłonięcie malowideł  oraz  ich konserwację.

Dotację, w wysokości 8 tys. złotych władze powiatu przyznały też parafii pw. Św. Marcina w Mogilnie. Za te pieniądze zostaną wyremontowane ściany i sufit zakrystii.  Taką samą sumę zyskał też kościół w Ptaszkowej. Parafia zamierza przeprowadzić konserwację prawego ołtarza bocznego.  8 tys. na prace konserwatorskie i restauratorskie bramy wjazdowej do klasztoru otrzymały siostry Klaryski w Starym Sączu.

Czytaj też Czy ból może być lepszy? Jest list w obronie Jarosława Kaczyńskiego

Do inwestycji szykuje się też parafia pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Wielogłowach, która 10 tys. dotacji przeznaczy na  prace przy prawym, bocznym ołtarzu,  obejmujące konserwację rzeźby przedstawiającej anioła znajdującego się na zwieńczeniu ołtarza. Część pieniędzy pochłonie też  konserwacja polichromowanego elementu konstrukcyjnego znad obrazu głównego wraz ze złoceniami oraz konserwacja schodów ołtarza.

[email protected]Dziękujemy za przesłanie błędu