Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 15 sierpnia. Imieniny: Marii, napoleona, Stelii
20/07/2019 - 16:00

Dzięki posłowi Dudzie debatowali nad inwestycyjną zmorą sądeckich samorządów

Wójtowie i burmistrzowie powiatu nowosądeckiego dyskutowali o zmianie uchwały sejmiku województwa małopolskiego dotyczącej południowo-małopolskiego obszaru chronionego krajobrazu. Pomysł przedstawił poseł PiS Jan Duda. Czy zapisy ograniczające rozwój gmin i inwestycje da się złagodzić?

Południowo-małopolski obszar chronionego krajobrazu obejmuje większość gmin na terenie powiatu nowosądeckiego z wyłączeniem Muszyny, która znajduje się w Popradzkim Parku Krajobrazowym (te formy ochrony się nie nakładają).  Zgodnie z ustawą o ochronie przyrody, dla każdej z form ochrony sejmik województwa małopolskiego określa zakazy spośród tych wynikających z ustawy.

czytaj też Dramat w Maszkowicach. Rom się wiesza, rzecznik buduje blok, wójt w potrzasku

Istniejąca uchwała sejmiku z 2012 roku ma teraz zostać zastąpiona nową. Zespół Parków Krajobrazowych w porozumieniu z sejmikiem przystąpił więc do opracowania nowej uchwały w tym zakresie. Jej zapisy mają złagodzić dotychczasowe zakazy.

Czytaj też My błagamy o drogę do Brzeska, a innym w ekspresowym tempie zbudują obwodnicę 

Podczas spotkania, w którym wziął również udział starosta nowosądecki Marek Kwiatkowski, wójtowie stwierdzili, jest zbyt dużo form ochrony krajobrazu, co w efekcie ogranicza rozwój gmin i inwestycje. Do sierpnia tego roku będą trwały konsultacje nad nowymi zapisami, a następnie, projekty będą wysyłane do uzgodnienia do każdej z gmin.(olsz)Dziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)