Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 22 kwietnia. Imieniny: Łukasza, Kai, Nastazji
24/02/2024 - 00:15

Dowiercili się do wód geotermalnych. Będą mieć teraz sztuczną rzekę, gejzery i krytą pływalnię

Wieloletnie analizy geologiczne i badania wykazały, że Polska ma spory potencjał geotermalny rozciągający się na terytorium niemal połowy Polski. Energia geotermalna polega na wykorzystaniu energii cieplnej ziemi do produkcji energii cieplnej i elektrycznej. Uzyskiwana jest ona poprzez odwierty do naturalnie gorących wód podziemnych. Źródła o wysokiej temperaturze wykorzystywane są w specjalnych instalacjach do produkcji energii elektrycznej, a także ciepła.

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wspiera wykonanie inwestycji wspierające rozwój geotermii w Polsce. Wśród beneficjentów programu znalazł się mazowiecki Otwock.

W roku 2023 Miasto Otwock pozyskało 93 miliony złotych na prace nad odwiertem geotermalnym oraz basenem geotermalnym. Prace ruszyły pod koniec października 2023 roku, wiercenie otworu geotermalnego o głębokości 1645 metrów umiejscowiono przy otwockim parku miejskim. Pomimo początkowych powątpiewań w powodzenie przedsięwzięcia, projekt okazał się sukcesem – w Otwocku natrafiono na złoża gorących wód geotermalnych.

Czytaj też Znana firma jest na skraju bankructwa. Popadła w długi, ktore idą w miliardy

Jak poinformował w social mediach prezydent miasta Jarosław Margielski, "Mamy wody termalne w Otwocku. Trafiliśmy na złoże wód termalnych w warstwie piaskowców Jury Dolnej. Ruszyły próbne pompowania"

Zgodnie z planem inwestycyjnym w Otwocku ma powstać ciepłownia, pijalnia wód mineralnych (oczywiście pod warunkiem, że jak w sąsiednim Mszczonowie woda będzie nadawać się do picia), kryta pływalnia sportowa oraz rozbudowany kompleks basenowy. W jego skład wejdzie sztuczna rzeka, gejzery, zjeżdżalnia, jacuzzi, basen do nauki pływania, strefa basenowa dla niemowlaków i basen sportowy z ośmioma torami. Oprócz krytej pływalni ma zostać wybudowana również strefa saun, grota lodowa basen zewnętrzny, ruska bania, grota solna oraz strefa z gastronomią. W II etapie inwestycji ma zostać zrealizowana strzelnica sportowa, zaś w III - hala widowiskowo-sportowa. Wszystkie obiekty mają być dostępne również dla osób niepełnosprawnych. W przypadku Otwocka szacuje się, że wybudowana tutaj ciepłownia geotermalna na bazie uzyskanych przypływów wód termalnych pozwoli uzyskać ok. 4,21 MW ciepła (pod warunkiem schłodzenia wody termalnej do 20 st. C). Jednak prawdziwe możliwości zweryfikuje przeprowadzenie badań geofizycznych, a następnie badań hydrogeologicznych i laboratoryjnych. Budowa inwestycji ma skończyć się

Realizacja inwestycji otrzymała wsparcie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, który w swojej ofercie posiada programy, wspierające rozwój geotermii: „Udostępnianie wód termalnych w Polsce”, „Polska Geotermia Plus”, „Środowisko, Energia i Zmiany klimatu” MF EOG 2014-2021, Poddziałanie 1.1.1 POIiŚ 2014-2020 Wspieranie inwestycji dotyczących wytwarzania energii z odnawialnych źródeł wraz z podłączeniem tych źródeł do sieci dystrybucyjnej/przesyłowej.

Czytaj też Budują to niedaleko Nowego Sącza na dwunastu hektarach. Takiej inwestycji w Polsce jeszcze nie było [ZDJĘCIA] 

Najgłębszy odwiert w Polsce ma mieć docelowo siedem kilometrów głębokości. Ta inwestycja jest także finansowana ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Inwestycja powstaje w Szaflarach, koło Nowego Targu, gdzie wiertnicy przystępują do drążenia ostatniego odcinka, którego średnicę zaplanowano na 5 cali (12.7 cm). Z pracami dotarto do głębokości ponad 5 tysięcy metrów. Ich zakończenie przewiduje się do końca marca br. Gorąca woda ma być wykorzystywana do ogrzewania budynków w gminach Szaflary oraz Nowy Targ. Łączny koszt inwestycji to 132 miliony złotych.

Program „Udostępnianie wód termalnych w Polsce” jest dedykowany wyłącznie wsparciu wykonania pierwszego otworu badawczego, rozpoznawczego, ukierunkowany na efektywne udostępnianie wód termalnych w Polsce. W jego ramach zaopiniowano pozytywnie osiemnaście wniosków.

Jak wspomniano, częścią otwockiej inwestycji jest planowana ciepłownia. Nie wiadomo jednak, czy temperatura wody pozwoli na takie jej zastosowanie. Trzeba podkreślić, że w działającej już na Mazowszu ciepłowni o podobnych parametrach (mszczonowskiej Geotermii Mazowieckiej) woda musi być podgrzewana, co naturalnie podnosi koszty jej używania. Jednak porównując ceny ciepła u dostawców – inwestycja nadal się opłaca. Energia z Geotermii Mazowieckiej, najdroższa ze wszystkich ciepłowni geotermalnych, jest nadal o wiele tańsza niż energia z miejskiej sieci ciepłowniczej z MPEC Krakowa, pozyskiwana z przetworzenia gazu ziemnego. (ISW, Tomasz Dzbeński) zdjęcie ilustracyjne, archiwum Sądeczanin.Info


Dziękujemy za przesłanie błędu