Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 23 czerwca. Imieniny: Albina, Wandy, Zenona
15/12/2021 - 17:30

Dobrali się we wsi do skarbu pod ziemią. Teraz chcą zbijać na tym kokosy

Kiedy ponad rok temu w Sękowej w gigantycznej dziurze w ziemi głębokiej na trzy kilometry zamiast gorących źródeł górnicy trafili na grożący wybuchem metan, wydawało się, że to już koniec marzeń o ogrzewaniu domów i basenach geotermalnych, które miały przyciągnąć tłumy turystów. Ale nadzieje na wydarcie podziemnego bogactwa znowu wróciły. Teraz gmina już szykuje się do wielkiej inwestycji.

Nie ma już śladu po gigantycznej wiertni w pobliżu boiska Orlika w Sękowej. Została zdemontowana po tym, kiedy ponad rok temu, kiedy zamiast źródeł geotermalnych na głębokości trzech tysięcy metrów, m pojawił się metan. Otwór trzeba było zabetonować, żeby metan nie stwarzał zagrożenia.

Wydawało się, że to już koniec marzeń o ogrzewaniu domów i basenach geotermalnych, które miały przyciągnąć do gminy tłumy turystów.  Jednak wójt gminy Małgorzata Małuch nie odpuściła. Uparcie pukała do drzwi ministra klimatu i środowiska. Doprowadziła do opracowania przez specjalistów tak zwanej hybrydy, rozwiązania unikatowego w skali Polski i całej Europy.

Czytaj też Gdzie postawią taką piękną łukową przeprawę? Budują u nas kolejny most

- Zastosujemy głęboki wymiennik ciepła pomiędzy powierzchnią ziemi a górotworem, który wtłacza wodę w górotwór względnie jakiś inny płyn – tłumaczy wójt. -  Dodatkowo można to jeszcze wzmocnić wykorzystującymi energię słoneczną pompami ciepła o określonej mocy. W ten sposób da się uzyskać temperaturę wody rzędu 50-60 stopni.  

Skoro będzie hybrydowe źródło energii, będą i geotermalne baseny. Jak zdradza Małgorzata Małuch,  jest już gotowy wstępny, tak zwany projekt funkcjonalno-użytkowy. 

- Nie jest to jeszcze dokumentacja techniczna – zastrzega, ale już wiadomo jak kompleks będzie wyglądać. Jeden z basenów to obiekt zamknięty, z wyjściem do niecki zewnętrznej,  z gorącą, geotermalną wodą. Z takiego basenu można korzystać przez cały rok – mówi wójt Sękowej.  Będzie też park wodny, z basenami otwartymi, z dogrzewaną wodą, dzięki czemu sezon kąpielowy na pewno się wydłuży, choć na zimę zostaną zamknięte.

Jak daleko od wstępnego projektu do jego urzeczywistnienia? Wiosną gmina zamierza ogłosić przetarg na realizację inwestycji i wybrać firmę, która opracuje dokumentację techniczną i baseny wybuduje.

Gmina zamierza wydać na to 17 milionów. - Inwestycja będzie realizowana etapami – wyjaśnia Małuch. -  Przeznaczymy na nią pieniądze jakie otrzymaliśmy z tarczy antykryzysowej dla terenów górskich i  z rządowego funduszu inwestycji lokalnych. Do tego dołożymy pieniądze z gminnego budżetu.

Czytaj też Przewałki warte miliony na fikcyjnych fakturach w sądeckiej skarbówce

 Co z budową geotermalnej kotłowni?  To innowacyjny projekt badawczy, więc niewykluczone, że będzie można pozyskać dofinasowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska.

 Gmina liczy na to, że geotermalne baseny przyciągną do Sękowej turystów, co da impuls do rozwoju.  Ale budowa obiektu to dopiero początek. Żeby ludzie, do gminy chcieli przyjeżdżać, wydobyty spod ziemi gorący skarb trzeba obudować infrastrukturą.  Turysta musi mieć hotele, pensjonaty, knajpki czy restauracje.  Małgorzata Małuch liczy na to, że w taki biznes zechcą zainwestować przedsiębiorcy.-  Prowadzimy już rozmowy, ale na razie szczegółów nie zdradzę – mówi wójt Sękowej. ([email protected]) fot. UG Sękowa  Dziękujemy za przesłanie błędu