Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 28 maja. Imieniny: Augustyna, Ingi, Jaromira
11/06/2018 - 14:30

Dobiorą się do skóry zdrowym "chorym", którzy dorabiają na zwolnieniu lekarskim

Koniec z dorabianiem do pensji na L4. Proceder mają ukrócić elektroniczne zwolnienia lekarskie, które pozwolą szybciej namierzyć zdrowych „na chorobowym”.

Kto dorabia do pensji na L4 ma święty spokój. Wiadomo, że nie grozi mu kontrola inspektora Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Ale idzie nowe. Fałszywych chorych będzie można szybciej namierzyć dzięki wprowadzeniu elektronicznych zwolnień lekarskich.  

Czytaj też Inspektorzy ZUS tropili zdrowych „na chorobowym”. Sądeczanie mają fantazję. Potrafią zaszaleć na L-4!


 Teraz Zakład przez długi czas w ogóle nie ma możliwości kontrolowania pacjenta przez pierwszych trzydzieści dni. O słabości systemu mówiła na łamach money.pl prezes ZUS Gertruda Uścińska.

Do siódmego dnia zwolnienia w ogóle nie kontrolujemy. Pracownik wtedy zawiadamia, że jest chory i wraca do pracy. Poprzez e-zwolnienia chcemy mieć nad tym kontrolę od pierwszego dnia. Obecnie ZUS jest w stanie skutecznie sprawdzać, czy pracownik faktycznie jest chory dopiero od 30. dnia choroby.

Z punktu widzenia nadużyć wiemy, że musimy analizować ubezpieczonych, którzy mają wielu płatników składek. Czy przypadkiem nie jest na zwolnieniu u jednego pracodawcy, a u drugiego na wakacjach - tłumaczyła prof. Uścińska.

Czytaj też Na emeryturę? Tylko nie w czerwcu, bo można na tym dużo stracić 

Zmiany w prawie, które ułatwiają wystawianie elektronicznych zwolnień lekarskich i od połowy tego roku eliminują z obiegu zwolnienia papierowe, prezydent Andrzej Duda podpisał w połowie maja. E-zwolnienia wystawiane są od początku 2016 r. Obecnie muszą być podpisywane kwalifikowanym podpisem elektronicznym albo podpisem potwierdzonym profilem zaufanym ePUAP za pośrednictwem systemu teleinformatycznego ZUS.

Kwalifikowany podpis elektroniczny jest płatny, a koszty jego zakupu obciążają lekarza; bezpłatny profil ePUAP w ocenie samych lekarzy jest zbyt czasochłonny i skomplikowany w obsłudze - uzasadniał zmiany resort rodziny i pracy, który opracował nowelizację.

Po wejściu zmian w życie będzie można uwierzytelniać elektroniczne zwolnienia przy użyciu Platformy Usług Elektronicznych ZUS, co będzie bezpłatne i prostsze. Na profilu lekarza w ZUS Zakład udostępni dane ubezpieczonych, gromadzone w swoich rejestrach, a dane samego wystawiającego pobierze z własnego rejestru lekarzy uprawnionych do wystawiania zwolnień.

[email protected] fot. archiwumDziękujemy za przesłanie błędu