Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 18 stycznia. Imieniny: Beatrycze, Małgorzaty, Piotra
12/01/2022 - 17:45

Dobili w Limanowej targu z wojskiem. Teraz będą budować wielkie koszary

Już w marcu w Limanowej zjawi się forpoczta 11 Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej, żeby rozpocząć formowanie batalionu piechoty lekkiej, a potem nadzorować budowę koszar. Na razie wojskowi zajmą skrzydło szkoły przy ulicy Rejmonta, w którym do niedawna znajdowało się miejskie liceum. Już zaczęła się adaptacja budynku.

Zanim zacznie się budowa koszar dla formowanego w Limanowej batalionu piechoty lekkiej,  forpoczta terytorialsów wprowadzi się do zajmowanego kiedyś przez miejski ogólniak skrzydła Zespołu Szkolno-Przedszkolnego przy ulicy Reymonta.

- W tej chwili robimy remont wewnątrz budynku, który musimy na potrzeby wojskowych zaadaptować – mówi burmistrz Limanowej Władysław Bieda. -  Malujemy pomieszczenia, trzeba też zrobić osobne wejście do budynku i postawić ścianę, która  odzieli od szkoły część zajmowaną przez terytorialsów. Obok szkoły będzie też parking.

Czytaj też Mają pierwszy, latający w powietrzu pociąg. Pokazali jak jeździ Skytrain[WIDEO]

Kiedy wojskowi pojawią się w tymczasowym lokum? -  Dzwonił do mnie szef małopolskiej brygady WOT z pytaniem czy się wyrobimy z remontem do końca marca – zdradza burmistrz.   -Zapewniłem, że na pewno zdążymy, bo prace są zaawansowane i wszystko powinno być gotowe do końca lutego dodaje Bieda.  

Wojsko ma wynajmować od miasta budynek przez dwa lata. Co z budową koszar ? Inwestycję będzie nadzorować specjalnie powołana spółka pod nazwą LimWot, którą miasto zawiązało z Polskim Funduszem Rozwoju. Samorząd jest większościowym udziałowcem w wkładem w postaci kilkunastu działek.  Dwie z nich znajdują się przy ulicy Zygmunta Augusta, za halą sportową. To właśnie tam mają   stacjonować terytorialsi.  

Infrastruktura zostanie zbudowana ze środków Funduszu. Spółka będzie zarządzać obiektem do momentu aż wojsko obiekt wykupi, łącznie z terenem.  Nastąpi to w ratach, w ciągu dwudziestu lat.  Pozostałe działki, z przeznaczeniem na zajęcia taktyczne, są zlokalizowane w pobliżu osiedla Marsa. Wartość tego niepieniężnego wkładu miasto szacuje na 120 tysięcy złotych.

Czytaj też Co z budową linii Podłęże-Piekiełko? Jak już ruszyła, zaczęły się schody 

W sprawie budowy koszar miasto i spółka LimWot podpisały już porozumienie z rejonowym, krakowskim zarządem infrastruktury resortu obrony, który specjalizuje się w kwestiach związanych z infrastrukturą wojskową, działalnością inwestorską i gospodarowaniem nieruchomościami pozostającymi w zarządzie Ministerstwa Obrony Narodowej.

Jaki jest realny termin rozpoczęcia budowy koszar? Spółka już prowadzi postępowanie przetargowe na opracowanie dokumentacji projektowo-budowlanej dla inwestycji – mówi burmisytrz Limanowej. -  Oferty mają  wpłynąć 17 stycznia. (jagienka.michalik@sadeczanin.info)  Dziękujemy za przesłanie błędu