Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 29 marca. Imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona
21/12/2022 - 14:00

Dają nawet 135 tysięcy! Ruszają dopłaty po nowemu na docieplenie domów i wymianę pieców

Nawet 135 tysięcy złotych, taką rekordową dotację będzie można otrzymać na wymianę kopciucha i termomodernizację domu w nowym rozdaniu rządowego, antysmogowego programu „Czyste powietrze” . W górę idą także progi dochodowe, dla tych którzy chcą się ubiegać o pieniądze.

Tak wysokich dotacji jeszcze nie było

Więcej pieniędzy na wymianę kotłów centralnego ogrzewania i docieplenie domów oraz podniesienie  progów dochodowych dla tych, którzy chcą się ubiegać o dotację, takie zmiany od  nowego roku szykują się w rządowym programie Czyste Powietrze.  

W jego dotychczasowej wersji, podstawowa dotacja do instalacji pompy ciepła i ocieplenia domu nie mogła przekroczyć 25 tysięcy złotych.  Teraz limit wzrasta do 60 tysięcy złotych. Dla tych o najniższych dochodach kwota ta wzrośnie z 60 aż do 120 tysięcy złotych.

czytaj też Nowy program mieszkaniowy. Wreszcie otworzy się szansa na własne M w Nowym Sączu?

Potrzebny audyt energetyczny

Jest jeszcze kolejna zmiana. Nowe zasady premiują finansowo tych, którzy ocieplą dom w podwyższonym standardzie. Dla nich wprowadzono wymóg sporządzenia audytu energetycznego. - Specjalista obejrzy budynek i wskaże optymalny wariant termomodernizacji, na przykład które okna czy drzwi trzeba wymienić, czy które ściany ocieplić – mówił w Polskim Radiu 24 Paweł Mirowski, pełnomocnik premiera do spraw programu "Czyste powietrze.  Audyt jest finansowany w ramach programu. Przeznaczamy na niego 1200 zł dla gospodarstwa domowego.

Zmiany pozytywnie ocenia Polski Alarm Smogowy,  który od kilku lat zabiegał o większe wsparcie dla efektywności energetycznej w Czystym Powietrzu.  Jednak zdaniem aktywistów stowarzyszenia wciąż poważnym wyzwaniem pozostanie faktyczne wykluczenie z programu najuboższych.

czytaj też Kto tego nie zrobi, dostanie mniejszą pensję. Ważny termin dla pracowników 

Program po nowemu wyklucza  ubogich?

- Program opiera się na zasadzie refundacji poniesionych wydatków. – Ludzi najuboższych nie stać na to, żeby wydać kilkadziesiąt tysięcy złotych,  a nawet ponad sto tysięcy i   potem czekać na zwrot dotacji. Ci ludzie nie pójdą do banku po pożyczkę, bo nie mają zdolności kredytowej – mówi lider organizacji Andrzej Guła. – Dlatego apelujemy do rządu o jak najszybsze usprawnienie programu dla najuboższych gospodarstw domowych.

Jak wskazuje Guła,obecnie właściciele domów, którzy mają zmodernizowane budynki, zainstalowane pompy ciepła i panele fotowoltaiczne płacą rocznie za energię ledwie kilkaset złotych. - Bywa, że jest to nawet dwieście złotych rocznie.  Z kolei setki tysięcy ludzi z uboższych gospodarstw domowych,  mieszkających w źle ocieplonych domach, zastanawia się skąd wziąć kilkanaście tysięcy złotych na zakup czterech czy pięciu ton węgla – dodaje aktywista organizacji.- Dotychczasowe programy dotacyjne bardzo mocno wsparły bardziej majętnych.To się musi zmienić, a pomoc powinna być skierowana do uboższych i mniej przedsiębiorczych osób – podkreśla Andrzej Guła.

czytaj też Pną się w górę betonowe łuki. Co to za wielka budowla wyrasta nam w mieście [ZDJĘCIA]  

Wprawdzie w lipcu NFOŚiGW wprowadził mechanizm, który miał umożliwić prefinansowanie najuboższym gospodarstwom domowym, oferując 50-procentową przedpłatę na konto firmy wykonawczej. Efekty tej zmiany są jednak mizerne. Do tej pory skorzystało z tego sposobu rozliczeń mniej niż cztery tysiące beneficjentów w całym kraju. Jak wskazuje PAS, powodem słabego zainteresowania jest zbyt biurokratyczny i czasochłonny proces obsługi przez wojewódzkie fundusze ochrony środowiska, co powoduje, że firmy niechętnie podejmują się obsługi najuboższych beneficjentów – ocenia lider  Polskiego Alarmu  [email protected]) dot. pixaby

Co trzeba zrobić, aby otrzymać jak najwyższą wyższą dotację?  Ile dokładnie możesz dostać pieniędzy?  Jak mają się twoje zarobki do kwoty dotacji? Zobacz wyliczenia na następnej stronie. Kliknij TUTAJ 







Dziękujemy za przesłanie błędu