Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 8 sierpnia. Imieniny: Izy, Rajmunda, Seweryna
24/11/2017 - 11:55

Czy już zabierają się za wyburzanie mostu heleńskiego? [ZDJĘCIA]

Ci, którzy przeprawiają się przez most heleński z ciekawością zerkają na ciężkie maszyny, jakie pojawiły się nad brzegiem Dunajca. Widać też stosy rur, powycinane chaszcze i rozstawione dla budowlańców pakamery. Czy już będą się zabierać za wyburzanie mostu? - pytają i kierowcy i piesi.

Pod mostem już w pakamerach rozlokowali się budowlańcy z będzińskiej firmy Banimex, która będzie budować nową przeprawę na Dunajcu.

Sebastian Nowak, kierownik inwestycji ,wyjaśnia, że most zostanie zamknięty dla  ruchu  na przełomie stycznia i lutego 2018 roku, ale już teraz rozpoczynają się prace związane z przygotowaniem frontu robót.

- Już wykarczowaliśmy teren wokół mostu. Wycinka została zakończona, musimy jeszcze posprzątać gałęzie i wykarczować pnie - wyjaśnia kierownik budowy. Wywożone są też resztki gruzu po zburzeniu kamienicy przy skrzyżowaniu ulic Bulwar Narwiku i Piotra Skargi.

Czytaj też Demolowali kamienicę przy Tarnowskiej a prezydent się przyglądał


 W tej chwili budowane są drogi technologiczne na czas budowy mostu, którymi będzie mógł jeździć ciężki sprzęt. Od strony Chełmca droga jest prawie gotowa.

- Teraz jeszcze trzeba będzie na to wysypać kruszywo -  tłumaczą robotnicy, którzy obsługują maszynę.

W najbliższych dniach budowlańcy zajmą się przekładaniem sieci znajdujących się w pobliżu mostu.

- Chodzi o sieci teletechniczne, czyli światłowody, sieć gazową, wodociągową i energetyczną - wyjaśnia Sebastian Nowak.- Położymy je pod Dunajcem. Musimy najpierw zbudować taki minitunel pod rzeką, który poprowadzi aż za wał. To będzie nowa droga dla sieci  umieszczonych w specjalnych rurach osłonowych. Kiedy to zrobimy, dopiero wtedy będziemy mogli wyburzyć stary most.

 Wedle zapowiedzi inwestora, prowadzone teraz prace  i wyburzenia innych obiektów mają potrwać do maja przyszłego roku. W kwietniu ruszą roboty drogowe przy przebudowie skrzyżowań i dojazdów do mostu. 

Czytaj też 1,2 tys. głosów. Nowy most heleński podoba się nam

Nowy most i dwa nowe ronda po obydwu stronach przeprawy mają być gotowe w grudniu przyszłego roku. Inwestycja ma kosztować 76 mln złotych.

[email protected] fot.J.M

Most heleński w Nowym Sączu sączu. Trwają już roboty przy budowie [ZDJĘCIA]
Kiedy nie będzie starego mostu, a kiedy stanie nowy?


Dziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)