Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 25 kwietnia. Imieniny: Jarosława, Marka, Wiki
10/09/2023 - 16:50

Czy jest się czego bać? Chcą budować niedaleko Nowego Sącza małą elektrownię atomową

W niedalekim sąsiedztwie Nowego Sącza zostanie wybudowany mały reaktor modułowy? Spółka Orlen Synthos Green Energy podała wstępne lokalizacje małych elektrowni jądrowych typu SMR, jakie mają powstać w naszym kraju. Na tej liście jest Kraków. Wskazano już lokalizację. To ma być teren kombinatu w Nowej Hucie

Mała elektrownia atomowa w Nowej Hucie

Mały reaktor modułowy (Small Modular Reactors) miałby zostać wybudowany w Nowej Hucie. Stronami umowy są Orlen, producent reaktorów oraz właściciel kombinatu,  ArcelorMittal, na terenie którego została wskazana lokalizacja. Pieniądze na ten cel mają pochodzić między innymi z amerykańskich rządowych instytucji finansowych.

czytaj też Zdarzył się cud w Krynicy na deptaku. Co powie burmistrz Ryba? [ZDJĘCIA][WIDEO]

Dwa reaktory jądrowe w Małopolsce

Orlen Synthos Green Energy, która podała wstępne lokalizacje małych elektrowni  to spółka kontrolowana przez Orlen i Synthos z portfela miliardera Michała Sołowowa.

Mały reaktor modułowy, który miałby zostać wybudowany w Krakowie, to jeden z dwóch w Małopolsce. Drugi ma być zlokalizowany w miejscowości Sady Monowskie w gminie Oświęcim i zasilać fabrykę chemicznej spółki Synthos.

W najbliższych latach zbudują 30 reaktorów

- Łącznie zostało przeanalizowanych 80 lokalizacji w kraju, a każda z wybranych lokalizacji posiada niezbędne zgody i pozwolenia. W ciągu najbliższych lat nastąpi budowa 30 reaktorów. Zostały podpisane umowy na środki w wysokości 4 miliardów dolarów – mówił  Dawid Jackiewicz, wiceprezes zarządu, Orlen Synthos Green Energy  podczas jednej z debat Forum Ekonomicznego w Karpaczu poświęconej korzyściom dla gospodarki i społeczności lokalnych z inwestycji w Mały Atom.

 Program na kilkanaście lat ma wynieść 100 milionów zł. Jak wskazywała Jackiewicz,  dzięki SMR  powstanie wiele miejsc pracy. Wystąpienie niepożądanych działań jest znikome – podkreślał wiceprezes spółki Orlen Synthos.

czytaj też Kręci się biznes w Karpaczu, nie w Krynicy. Nikt tu nie narzeka na tysiące gości, którzy przyjechali na Forum [ZDJĘCIA] 

Miliony dla gmin

Uczestniczący w dyskusji Wojciech Hann z agencji marketingowej WH & Associates przedstawił wyniki raportu, który skupia się na korzyściach samorządów wynikających z inwestowania w SMR. - Rezultatem wybudowania jednego małego atomu  jest wpływ na poziomie rocznym kilkunastu milionów zł, do gmin trafi do 12 milionów zł. Wojciech Hann zaznaczył, że jest to ciekawy i ambitny program i uzupełnia projekt budowy Dużego Atomu.

W Ameryce nie boją małego atomu

Robert Rudich z Ambasady Stanów Zjednoczonych podkreślał, że teraz jego kraj ma 93 działające reaktory, które w ciągu dekad dowiodły, że są niezawodne i bezpieczne. To oszczędności na poziomie 15-30 proc. jeśli budowa będzie w miejscu gdzie funkcjonowała  infrastruktura węglowa. Są to najlepiej wyposażone miejsca, z wykwalifikowaną kadrą = przekonywał.

Do obaw ludzi  w dyskusji odniosła się też Nicole Holmes,  szefowa sprzedaży w Hitachi Nuclear Energy. Często jestem pytana czy zamieszkałabym przy elektrowni. Odpowiadam:  mieszkam i czuje się bezpiecznie. 

czytaj też Czy to już koniec darmowego prądu ze słońca? Czarny scenariusz dla fotowoltaiki 

Co ze specjalistami od małych reaktorów jądrowych?

Jednym z problemów może być wystarczająca ilość specjalistów, dlatego zawarto czołowe porozumienie szkół akademickim zarządu – mówił wiceprezes zarządu spółki Synthos. Kadra będzie kształcona w Europejskim Centrum Treningowym.  Jak wskazywał, przedstawiciele tego sektora są w stanie odpowiadać na wszystkie pytanie, nie mają nic do ukrycia. Mówił również o obawach przed wpływem nieprawdziwych informacji, podając przykłady. Zaznaczył również, że wprowadzenie  elektrowni atomowych to będzie przełomowy moment dla polskiej gospodarki. Jest to możliwość zwiększenia w Polsce przemysłu.

Jak wskazują eksperci, niewielka skala produkcji energii powoduje, że w pierwszej kolejności jest to rozwiązanie, które posłuży dużym, energochłonnym przedsiębiorstwom. Tak miałoby być w przypadku należącego do  spółki ArcelorMittal  kombinatu w Nowej Hucie.

czytaj też Chłopak spod Limanowej robi wielką karierę. Podbił serce Europy [WIDEO] 

Nowe instalacje to reaktory BWRX-300 firmy GE-Hitachi Nuclear Energy Zakończenie budowy pierwszej małej atomowej elektrowni  planowane jest na przełomie 2028 i 2029 roku – Sądzę, że w 2029 roku uruchomimy pierwszy reaktor – zapowiedział jeszcze w kwietniu Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen. ([email protected]) fot.Forum Ekonomiczne, wizualizacje krakow.plDziękujemy za przesłanie błędu