Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 7 lutego. Imieniny: Ryszarda, Teodora, Wilhelminy
22/01/2021 - 07:00

Czegoś takiego na torach jeszcze nie było. Prezes odpalił hybrydę Newagu

Ma silnik i spalinowy i elektryczny, dzięki czemu może jeździć po torach, gdzie nie ma trakcji elektrycznej. Zaprojektowany przez inżynierów Newagu pierwszy w Polsce pociąg hybryda, po raz pierwszy oficjalnie wyruszył na kolejowy szlak. W trasę wyprawił go z wielką pompą ze Szczecina sam przez Zbigniew Konieczek. Pierwsze dwa składy zostały wyprodukowany przez sądeckie przedsiębiorstwo dla województwa zachodniopomorskiego. Mają barwy bursztynu i zieleni.

Ten najnowszy cud techniki skonstruowany przez inżynierów sądeckiego Newagu ma dwa silniki, spalinowy i elektryczny. To pierwszy w Polsce pociąg hybryda, który może jeździć szlakami kolejowymi, gdzie nie ma trakcji elektrycznej. Prędkość na silniku spalinowym to 120 kilometrów na godzinę,  w trybie elektrycznym 160 kilometrów.Do tego jest supernowoczesny. Ma WiFi, klimatyzację, gniazdka elektryczne, porty USB oraz aplikację wyświetlającą trasę przejazdu. Jest przestronny i co ważne, cichy, nawet kiedy w użyciu jest silnik spalinowy.

Czytaj też Minister Adamczyk przyjechał do Sącza oglądać cuda techniczne w Newagu [WIDEO]

Swoją hybrydę sądecka firma po raz pierwszy pokazała dwa lata temu na Międzynarodowych Targach Trako, teraz  po raz pierwszy pociąg oficjalnie  to z wielką pompą, wyruszył na kolejowy szlak ze Szczecina, bo pierwsze dwa składy Newag wyprodukował dla województwa zachodniopomorskiego. Hybrydy wyprawił na tory sam prezes Zbigniew Konieczek.

Czytaj też Ledwie przędą w pandemii. Teraz plastik może wykończyć sądecką gastronomię?  

- Jestem niezmiernie dumny, że mogę uczestniczyć w uroczystości przekazania pierwszych hybrydowych pojazdów. Cieszę się, że jest to  województwo zachodniopomorskie i że jako pierwsi będziecie ich użytkownikiem. Nasza kilkuletnia współpraca doprowadziła do tego, że już 42 pojazdy typu Impuls jeżdżą na Pomorzu - mówił podczas uroczystości przekazania pociągów prezes Newagu.

- Nie wszędzie w Polsce tory są zelektryfikowane, a dzięki tym pociągom dwunapędowym będziemy w stanie podróżować wszędzie tam gdzie jest to możliwe z napędem elektrycznym, a tam gdzie jest to niezbędne, będziemy poruszać się z napędem spalinowym –stwierdził w odpowiedzi - Olgierd Geblewicz,  marszałek województwa zachodniopomorskiego. -Będzie można nimi podróżować komfortowo, ale jednocześnie ekologicznie. Jestem przekonany, że te dwa pociągi będą fantastycznie służyły naszym mieszkańcom, turystom ale i środowisku naturalnemu.

Czytaj też Sądecki przedsiębiorca buduje u nas nową, wielką galerię handlową [ZDJĘCIA] 

Wartość transakcji to 40 mln zł. Niewykluczone, że zachodniopomorski samorząd zamówi kolejnych dziesięć pojazdów hybrydowych o wartości 200 mln zł.

To nie koniec innowacji sądeckiego Newagu. Firma ma też alternatywny plan na hybrydę: zastąpienia silnika spalinowego bateriami zasilanymi podczas jazdy poprzez pantograf. Zdaniem szefa Newagu maksymalny zasięg takiego bateryjnego pojazdu mógłby wynieść nawet 300 kilometrów.j[email protected] fot. NewagDziękujemy za przesłanie błędu