Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 1 marca. Imieniny: Albina, Antoniny, Radosławy
08/02/2024 - 17:45

Coraz więcej oszustów podszywa się telefonicznie pod pracowników banków. Czym to grozi

Skala tak zwanego spoofingu telefonicznego jest tak duża, że wspólną akcję edukacyjną i ostrzegawczą podjęły trzy fundamentalne instytucje: Związek Banków Polskich, Bankowe Centrum Cyberbezpieczeństwa ZBP, Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości oraz Komenda Główna Policji.

Polacy pomimo coraz większej aktywności w przestrzeni cyfrowej, wciąż nie dysponują dostatecznie dużą wiedzą z obszaru cyberbezpieczeństwa. Pamiętajmy – na każdym kroku należy zachować rozsądek i wiedzieć, jak się zachowywać w cyberprzestrzeni.

Fałszywy telefon z banku: jak działają oszuści

Jedną z metod, której używają cyberprzestępcy, aby wykorzystać naszą nieostrożność, jest spoofing telefoniczny, czyli fałszywe połączenia telefoniczne przestępców podszywających się pod banki.

Jak wygląda działanie przestępców? Do klienta banku zadzwonił ktoś, kto podał się za pracownika banku, w którym klient ma konto. Poinformował go, że bank zatrzymał podejrzany przelew w kwocie 500 zł z jego rachunku.
Osoba podająca się za pracownika banku zapytała, czy to on realizował przelew. Klient zaprzeczył, więc rozmówca poinformował, że ktoś przejął dostęp do jego konta.
Dalej fałszywy pracownik zapytał, czy ofiara ma konta w innych bankach. A ponieważ klient poinformował, że rzeczywiście ma inne konta to oszust wyjaśnił, że jego środki są zagrożone i trzeba je przekierować na bezpieczne konto techniczne.

Jakie sygnały wskazują, że mamy do czynienie z przestępcą?

Przede wszystkim pracownik banku nigdy nie prosi o podanie loginu i hasła do konta bankowego. Każdy kto to robi jest oszustem i trzeba się mieć na baczności, najlepiej przerywając taką rozmowę.

Jeśli już zostaliśmy oszukani, powinniśmy natychmiast skontaktować się z bankiem i zablokować wszystkie kanały dostępu.

Każdy bank szczegółowo instruuje swoich klientów w sprawach cyberbezpieczeństwa i nie należy ani takich komunikatów lekceważyć, ani informacji – ignorować, bez zapoznania się z ich treścią.  ([email protected]) fot. StockSnap/pixabay  © Materiał chroniony prawem autorskimDziękujemy za przesłanie błędu