Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 2 maja. Imieniny: Longiny, Toli, Zygmunta
03/06/2021 - 15:05

Co z odwiertem w Sękowej? Ogłosili innowacyjny projekt w skali całego kraju

Z odwiertem o głębokości trzech kilometrów gmina Sękowa wiązała dużo nadziei, zwłaszcza w kontekście złóż geotermalnych. Wiadomo już, że odwiert będzie wykorzystany do pozyskiwania energii, która zostanie połączona z energią słoneczną. To innowacyjny projekt, jedyny w całej Polsce i jeden z pierwszych na świecie.

Gmina Sękowa - Facebook

Otwór badawczy Sękowa GT-1 wykonano w 2010 roku z przeznaczeniem dla ciepłownictwa. Ma on 3 kilometry głębokości. Przeprowadzone badania miały sprawdzić, czy pod powierzchnią ziemi kryje się woda geotermalna o temperaturze 60 stopni Celsjusza. Nie znaleziono jednak wody o takich parametrach.

W środę, 2 czerwca, wójt gminy Sękowa oraz ministrowie klimatu i środowiska ogłosili jednak rozpoczęcie pilotażowego projektu dla odwiertu w Sękowej. Jego głównym celem będzie wykorzystanie potencjału energetycznego otworu wiertniczego i połączenie go z innym odnawialnym źródłem energii. W tym przypadku chodzi o energię pozyskaną ze słońca.

Opracowane przez badaczy rozwiązanie jest unikatowe w skali Polski i całej Europy. - Projekt hybrydowego zasilania OZE jest dla Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ciekawy z kilku względów. Z naukowego punktu widzenia plasuje nas w światowej czołówce – warto pamiętać, że w różnych częściach globu testowano kilkanaście, a działa dotychczas dosłownie kilka głębokich OWC – mówił prof. Maciej Chorowski, prezes NFOŚiGW, które będzie współfinansowało projekt w Sękowej.

- Hybrydowe źródło energii to doskonały przykład kreatywności i ogromnej wiedzy polskich naukowców – mówił minister klimatu i środowiska, Michał Kurtyka. Wiceminister Piotr Dziadzio zaprezentował z kolei jak działa otworowy wymiernik ciepła (OWC) i jak w przyszłości będzie działało hybrydowe źródło energii.

– Aby wykorzystać potencjał otworu do zasilania wybrano zaplecze boiska Orlik i projektowany basen. Ich zapotrzebowanie na moc wyniesie 420 kW, a na ciepło około 3 768 GJ/rok. Dzięki pompie ciepła temperatura wody dostarczana do obiektów będzie wynosić 50 – 60 stopni Celsjusza. Dodatkowo moduły fotowoltaiczne o powierzchni 150 metrów kwadratowych wytworzą część mocy elektrycznej do układu OWC – niezbędnej do zasilania pompy ciepła, pompy obiegowej. Nadmiar prądu z paneli PV będzie oddawany do sieci, a niedobór będzie z niej pobierany, kiedy zaistnieje taka potrzeba – wyjaśniał wiceminister.

- Projekt realizowany w Sękowej pozwala nam zakładać, że mamy już potencjał na finansowanie pozyskiwania energii nie z pojedynczych, a łączonych odnawialnych źródeł – to doskonała wiadomość z punktu widzenia zarówno stabilizacji prądu z OZE, jak ekonomii i ekologii – dodał Artur Michalski, wiceprezes NFOŚiGW.

Pozyskana energia będzie wykorzystywana na zapleczu boiska Orlik, a w przyszłości w ośrodku rehabilitacyjno-rekreacyjnym. Jak poinformowała wójt gminy Małgorzata Małuch, na budowę tego ośrodka gmina pozyskała już 3,8 miliona złotych dofinansowania z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. ([email protected], fot. Facebook Gmina Sękowa)







Dziękujemy za przesłanie błędu