Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 28 września. Imieniny: Libuszy, Wacławy, Wacława
17/01/2020 - 14:15

Co się dzieje z zerowym PIT-em dla młodych. Są problemy z rozliczeniem podatku

Z początkiem sierpnia fiskus odpuścił płacenie podatków młodym, którzy jeszcze nie skończyli 26 lat. Teraz na kilkanaście dni przed terminem złożenia w urzędach skarbowych formularzy PIT-11 elektroniczny system odrzuca deklaracje. Co się stało?

Według szacunków ministerstwa finansów dwa miliony najmłodszych pracowników nie musi płacić podatków od kiedy z początkiem sierpnia weszły w życie nowe przepisy.  Informacje o uzyskanych przychodach, czyli PIT 11, powinny dotrzeć do skarbówki do końca stycznia. Czas goni pracodawców, a tymczasem system elektroniczny odrzuca deklaracje i pokazuje błędy.  Co się dzieje?

Czytaj też Z kim trzyma Ryszard Florek? Są tacy, co mówią, że "nawrócił się" na PiS 

- Problem leży w niewłaściwych formularzach. Teraz obowiązuje PIT-11 z 2020 roku – wyjaśnia Beata Orzeł – Ligęza, naczelnik urzędu skarbowego w Nowym Sączu. -  Jeśli ktoś dokonuje rozliczenia  na formularzu ubiegłorocznym, bramki rządowego systemu deklaracji nie przyjmują, ponieważ nie uwzględniają podatkowej ulgi dla młodych.  Z nowymi formularzami  nie ma problemu – dodaje szefowa sądeckiej skarbówki.  

Czasu na rozliczenie jest już niewiele, więc pracodawcy  bardzo się śpieszą, a w działach kadrowo- finansowych  niektórych firm panuje nerwowa atmosfera.

- Zwijamy się jak w ukropie, a tu jeszcze te kłopoty z zerowym PIT-em dla młodych – mówi pracownica działu księgowości jednej z sądeckich firm. - Z tego co wiem, to ponoć infolinia ministerstwa finansów się grzeje.  

Czytaj też Mikrorachunek podatkowy. Każdy musi go teraz mieć. Jak to działa? 

Ministerstwo finansów próbuje problemowi zaradzić i na swojej stronie internetowej zamieściło instrukcje dotyczące rozliczenia pracowników oraz przesłania druku PIT-11.

Przypomnijmy, że fiskus odpuścił płacenie podatku młodym, zarówno tym na umowach o pracę, jak i tym zatrudnionym na tak zwanych śmieciówkach.  Wedle założeń ma to zmniejszyć obciążenia dla osób o relatywnie niewysokich pensjach.

Czytaj też Tacy to mogą dobrze zarobić czyli fachowcy na wagę złota w Nowym Sączu  

Zwolnienie z podatku ograniczone jest limitem kwotowym -  roczny limit wynosi 85 528 zł.  Ponieważ ustawa weszła w życie w sierpniu, w odniesieniu do dochodów uzyskanych w 2019, limit zwolnienia wynosi 35 636,67 złotych.

[email protected]


Dziękujemy za przesłanie błędu

Miesięcznik Sądeczanin - wydanie wrześniowe

PARTNERZY AKCJI