Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 13 sierpnia. Imieniny: Elwiry, Hipolita, Radosławy
30/03/2020 - 09:40

Ciągle są wątpliwości. Co z kwarantanną kierowców zawodowych?

Choć epidemia koronawirusa zbiera swoje żniwo, gospodarka musi funkcjonować nadal. Na pierwszej linii frontu jest między innymi branża transportowa. Wielu pracodawców i zawodowych kierowców ciągle ma wątpliwości kto jest zwolniony z kwarantanny przy wjeździe do Polski. Dotyczy to szczególnie tych, którzy jeżdżą autami dostawczymi o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony.

Z informacji ministerstwa infrastruktury jasno wynika, że kierowcy prowadzący samochody w międzynarodowym transporcie drogowym, po przekroczeniu granicy są zwolnieni z odbycia obowiązkowej kwarantanny na mocy rozporządzenia ministra zdrowia.  

Co ważne, zwolnienie z kwarantanny dotyczy również kierowców zagranicznych, którzy nie są obywatelami krajów Unii Europejskiej, a są zatrudnieni przez przedsiębiorcę mającego siedzibę w Polsce i legitymują się świadectwem kierowcy.

Czytaj też Koronawirus dopadł sądeckie firmy transportowe. Biznes w czasach zarazy  

Co z tymi kierowcami, którzy wracają do Polski na odbycie odpoczynku? Jak podaje ministerstwo, oni także są zwolnieni z obowiązkowej kwarantanny.  

Ci, którzy wracają do kraju innymi środkami transportu niż samochód do przewozu ładunków, powinni okazać Straży Granicznej krajowe lub wspólnotowe prawo jazdy z wpisem – kodem 95, który potwierdza uzyskanie świadectwa kwalifikacji zawodowej. Ci, zatrudnieni przez polskich przedsiębiorców, którzy nie są obywatelami Unii,  muszą pokazać  świadectwo kierowcy.

Jak czytamy na stronie resortu infrastruktury, polscy kierowcy powinni dodatkowo potwierdzić zatrudnienie u przedsiębiorcy przez okazanie dowodu zatrudnienia wystawionego przez pracodawcę, w formie papierowej lub elektronicznie, na przykład zaświadczenia czy  umowy o pracę. Jeśli nie mogą tego zrobić, okoliczność zatrudnienia może być wyjątkowo potwierdzona pisemnym oświadczeniem kierowcy.

czytaj też Sądeccy przedsiębiorcy w kryzysie. Ruszyli na ZUS po odroczenie składek 

Wątpliwości dotyczą też  tych, którzy jeżdżą autami dostawczymi.

Obowiązkowej kwarantanny nie muszą przechodzić kierowcy przewożący ładunki samochodami lub zespołami pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony  - wyjaśnia resort. -  Takie osoby muszą uprawdopodobnić okoliczność związku przewozu drogowego z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Powinni to zrobić przez okazanie Straży Granicznej wydruku z CEIDG/KRS, jeżeli kierowca jest jednocześnie przedsiębiorcą (w formie papierowej lub elektronicznej), wydruku z CEIDG/KRS oraz dowodu zatrudnienia (np. zaświadczenia, umowy o pracę) wystawionego przez pracodawcę (w formie papierowej lub elektronicznej).

Jeśli nie mogą przedstawić  takich dokumentów, prowadzenie działalności gospodarczej lub zatrudnienie w początkowym okresie może być wyjątkowo potwierdzone pisemnym oświadczeniem kierowcy.

Czytaj też Postojowe w czasie epidemii. Już wiadomo, kto i ile dostanie  

Wszyscy kierowcy zawodowi będący cudzoziemcami, wracający z zagranicy innymi środkami transportu niż pojazd, którym jest wykonywany transport drogowy, muszą wykazać prawo do pracy  w Polsce. Jednocześnie świadectwo kierowcy jest wystarczającym dowodem legalnego zatrudnienia przez przedsiębiorcę mającego siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej – czytamy w komunikacie Ministerstwa Infrastruktury.

[email protected] fot. jmDziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)