Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 19 kwietnia. Imieniny: Alfa, Leonii, Tytusa
06/07/2016 - 13:20

Chińczycy stawiają na Gwiżdża? Dalekowschodnia misja prezydenta

Jerzy Gwiżdż osobiście zacieśniał więzy Nowego Sącz z miastem Suzhou w Chińskiej Republice Ludowej. Wiceprezydent wyruszył na Daleki Wschód, żeby podpisać z Chińczykami umowę partnerską. To ostateczne przypieczętowanie trwającej już jedenaście lat współpracy chińskich i sądeckich samorządowców.

Początki kontaktów z Chińczykami Suzhou sięgają 2005 roku. To wtedy Nowy Sącz podpisał w tej sprawie list intencyjny. Punktem wyjścia do zacieśniania egzotycznych, zagranicznych samorządowych relacji był projekt współpracy realizowany przez ówczesne władze województwa małopolskiego i Ambasadę Chin. Teraz, po jedenastu latach kontakty zostały przypieczętowane podpisaniem umowy partnerskiej.

Jerzemu Gwiżdzowi w podróży do Chin towarzyszyła Beata Klimek - Susuł z Wydziału Kultury, Sportu, Komunikacji Społecznej i Promocji sądeckiego magistratu. Uroczystość podpisania umowy o partnerstwie odbyła się w Urzędzie Miasta Suzhou w obecności polskiego konsula generalnego w Szanghaju Piotra Nowotnika.

Jak informuje biuro prasowe sądeckiego magistratu, gospodarz uroczystości Yu Xingnan podkreślił, że umowa pomiędzy miastami wpisuje się w strategiczne partnerstwo Chin z Polską i jest urealnieniem tego partnerstwa. Chiński samorządowiec stwierdził też, że Nowy Sącz wśród 49. miast partnerskich Suzhou zajmuje szczególnie ważne i doniosłe miejsce. 

Z kolei wiceprezydent Jerzy Gwiżdż podkreślał, że sądeckim samorządowcom zależy na tym, żeby efektem kontaktów władz naszych miast była aktywna współpraca różnych środowisk, szczególnie tych związanych z kulturą i oświatą, sportem, gospodarką, turystyką i handlem.

- Uważamy, że rolą władz miejskich jest inspirowanie takich kontaktów i więzi ludzi, stowarzyszeń oraz korporacji społecznych i gospodarczych w wymienionych przeze mnie obszarach po to, żeby efekty naszego porozumienia stały się odczuwalne dla i przez obywateli obu naszych siostrzanych miast – mówił wiceprezydent Jerzy Gwiżdż.

Suzhou znajduje się w pierwszej dziesiątce chińskich miast, które podjęło się na dużą skalę współpracę gospodarczą i wymianę handlowej z zagranicą. W Suzhou działają tak znane firmy jak m.in.: Siemens, L`Oreal i Philips. W mieście funkcjonują dwie specjalne strefy ekonomiczne o znaczeniu ogólnokrajowym: é Suzhou Industrial Park i Suzhou New District - miejsce produkcji znanych koncernów międzynarodowych Dupont, Motorola, Sony, Siemens i Philips. W Suzhou dominują przemysł elektroniczny, biofarmaceutyczny, artykułów gospodarstwa domowego, elektromaszynowy i chemiczny, spożywczy i wysokich technologii. W mieście funkcjonuje też kilka szkół wyższych.

Nowy Sącz już wszedł w alians z Chińczykami w Suzhou. Nasze miasta zrealizowały już wspólnie przedsięwzięciach związanych z kulturą. To między innymi Festiwal Chiński w Nowym Sączu we współpracy z WSB - NLU, program pod nazwą „A window to learn Suzhou – Okno na Suzhou” polegający na przekazaniu interesujących publikacji o Suzhou i udostępnieniu ich w czytelni i w katalogu sądeckiej biblioteki, wystawa pod tytułem „Suzhou Silk Exhibition” w Nowym Sączu, której tematem był Brokat Song z Suzhou jeden z najpiękniejszych okazów chińskiego jedwabnictwa, wpisany na Listę Światowego Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO). Jest tez watek współpracy gospodarczej - misja gospodarcza podczas Międzynarodowego Festiwalu Turystyki w Suzhou, także współpraca sądeckich przedsiębiorców działających na rynkach międzynarodowych między innymi firmy Fakro oraz  udział w Forum Prezydentów Miast Chińsko -Europejskich w Suzhou.

(ami), fot: nowysacz.pl

Jerzy Gwiżdż w Chinach










Dziękujemy za przesłanie błędu