Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 17 stycznia. Imieniny: Antoniego, Henryki, Mariana
12/12/2018 - 12:10

Chełmiec: Zobacz mapę, jak zgazyfikują gminę! Jesteś na trasie? Kogo zapytać?

Jest już gotowa poglądowa mapa jak może wyglądać sieć gazowa w gminie Chełmiec. Warto sprawdzić zawczasu czy nasz adres jest ujęty na trasie gazociągu.

Gdy pisaliśmy o rozbudowie gazociągu w gminie Chełmiec, ze szczególnym naciskiem na sołectwa Rdziostów i Klęczany scenariusz przedstawiał się bardzo czarno. Choć wielu tutejszych mieszkańców, szczególnie tych, co budowali nowe domy chciało zainstalować u siebie kotły gazowe nic nie wskazywało na to, że taką możliwość w najbliższym czasie będą mieli.

Rury, które są w okolicy, te główne, doprowadzające gaz mają zbyt małą średnicę, by wpiąć do nich kolejne odcinki sieci. By zwiększyć ich przepustowość trzeba by było je całkowicie wymienić i to na bardzo długim docinku a na to Polskiego Gazownictwa po prostu nie stać. I nawet gdyby samorząd chciał spółkę wesprzeć z własnej kieszeni, to nie ma takiej możliwości prawnej by gmina inwestowała na nieswoim majątku.

Zobacz też: Chełmiec: Ich się nie opłaca zagazować

Ówczesny zastępca wójt Artur Bochenek choć twardo stał po stronie mieszkańców, w końcu czyste powietrze i ekologiczny opał to priorytet dla sądeckich gmin, to mógł wtedy tylko bezradnie rozłożyć ręce. - My już kilka razy rozmawialiśmy z PGNiG. Dwa lata temu nawet z nimi korespondowaliśmy na wniosek mieszkańców Klęczan i Rdziostowa, ale nie ma szans na rozbudowę sieci – studził wtedy nadzieje okolicznych.

I raptem nastąpił przełom. W październiku, jeszcze przed wyborami, Paweł Firlej dyrektor krakowskiego oddziału Polskiej Spółki Gazownictwa publicznie zadeklarował w Nowym Sączu, że w ciągu dwóch lat w gminie Chełmiec i w Podegrodziu popłynie gaz. Dla wszystkich bowiem stało się jasne, że rachunek ekonomiczny to jedno, a nieubłagane systematyczne alarmy odnośnie dramatycznego poziomu zanieczyszczenia powietrza nie tylko na Sądecczyźnie, ale również w całej Polsce to już zupełnie inna sprawa.

Zobacz też: Zbudują gazociąg w Podegrodziu i Chełmcu. Kiedy podepną ich do sieci? [WIDEO]

Jednocześnie gros mieszkańców gminy zamiast potraktować tę deklarację jako dobrą monetę włączyło – całkiem uzasadniony w politycznej sytuacji Sądecczyzny – sceptycyzm, że ową deklarację można włożyć do zakładki: szumne deklaracje wyborcze a po wyborach odłożyć w niepamięć. Okazuje się, że chyba jednak owo czarnowidztwo było trochę na wyrost, bo władze gminy już otrzymały mapę (powyżej), gdzie umieszczono „podglądowy przebieg trasy rozbudowy sieci gazowej, sporządzony w oparciu o złożone wnioski o określenie warunków przyłączenia”.

Na mapie naniesione i ujęte są miejscowości od Krasnego Potockiego przez Chomranice, Wolę Marcinkowicka, wspomniane wyżej Klęczany i Marcinkowice, Rdziostów do Chełmca i w drugą stronę: Trzetrzewina, Biczyce Dolne i Górne, Mała Wieś, Świniarsko i Niskowa.

Co bardzo ważne udostępniono też adresy emailowe i numery telefonów odpowiedzialnych za to zadanie. Są to Robert Kłos-Kufel z działu obsługi klienta: tel. 12 628 11 55 email: robert.klos-kufel@psgaz.pl oraz Artur Gruszkowski Kierownik Działu Rozwoju: tel. 12 628 12 17 email.: artur.gruszkowski@psgaz.pl

ES e.stachura@sadeczanin.info  Fot.; archiwum sadeczanin.info Dziękujemy za przesłanie błędu