Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 12 sierpnia. Imieniny: Hilarii, Juliana, Lecha
02/08/2019 - 08:15

Chełmiec: gazyfikacja idzie za wolno? Dwa lata to za mało na wszystkie sołectwa

Po tym jak przed ostatnimi wyborami samorządowymi dyrektor krakowskiego oddziału Polskiej Spółki Gazownictwa Paweł Firlej zapewnił, że w Podegrodziu i Chełmcu w ciągu dwóch lat popłynie gaz mieszkańcy spodziewali się dynamicznie przeprowadzonej inwestycji. Okazuje się jednak, że dziś jednak tempo prac nie jest tak optymistyczne jak zakładano.

Już w grudniu zeszłego roku do Urzędu Gminy trafiła mapa obrazująca rozbudowę sieci gazowej w Chełmcu. Sporządzono ją na podstawie zgłoszeń, ankiet, które zebrano wśród mieszkańców. Dziś do sieci mogą włączać się Klęczany, Marcinkowice. Ale co z pozostałymi sołectwami?

W ślad za monitami ze strony mieszkańców zapytanie w tej sprawie do Polskiej Spółki Gazowniczej przesłał radny Jakub Ledniowski. PGZ na wstępie zaznacza, że bez żadnych perturbacji prowadzona jest cały czas realizacja zadania „Budowa gazociągu relacji Piątkowa – Nowy Sącz oraz sieci gazowych na terenie Miasta Nowy Sącz i gmin Chełmiec i Podegrodzie”. W tym wypadku prace postępują zgodnie z harmonogramem czego najlepszym dowodem są kolejne umowy z odbiorcami z gminy Chełmiec wspomnianymi wyżej.

Ale co z pozostałymi terenami gminy, która liczy sobie przecież aż 18 sołectw? I tu mamy dla mieszkańców optymistyczne informacje. Okazuje się bowiem, że już w maju Rada Techniczno – Ekonomiczna Oddziały Zakładu Gazowniczego w Krakowie zatwierdziła koncepcję gazyfikacji miejscowości z północno zachodniej części gminy. Obecnie przygotowywany jest już przetarg na to przedsięwzięcie.

Zobacz też: Chełmiec: Zobacz mapę, jak zgazyfikują gminę! Jesteś na trasie? Kogo zapytać?

Równolegle rozpoczynają się prace koncepcyjne na gazyfikacją pozostałych miejscowości gminy, z których mieszkańcy wyrazili chęć wpięcia się do sieci już formalnie, w ankietach. Chodzi tu o Rdziostów, Chełmiec, Świniarsko, Biczyce Górne, Buczyce Dolne, Trzetrzewina oraz Niskowa.

Jak długo to potrwa? Tu odpowiedź spółki jest bardzo dyplomatyczna. – Pomimo dużego zaangażowania w równolegle prowadzonych pracach koncepcyjnych na obszarach województwa małopolskiego dołożymy starań aby prace koncepcyjne zakończyć jak najszybciej. Znaczącym aspektem jest stopień trudności jakie wiążą się z opracowaniem tego zadania gdyż stanowi ono kontynuację działań mających na celu gazyfikację obszarów okalających Nowy Sącz a co za tym idzie musi być kompleksowo wkomponowane i hydraulicznie przeliczone w dużo większym zakresie – podkreślają specjaliści z PSG.

Zobacz też: Olszana w gminie Podegrodzie: gaz idzie jak świeże bułeczki! Też się skusicie?

Co to oznacza w praktyce? Prawdopodobnie konieczność zmierzenia się z podobnymi problemami, jakie kilka lat temu stały na przeszkodzie w gazyfikacji Klęczan i Marcinkowic. Pobliska sieć miała za słabe parametry, by sprostać zwiększonemu poborowi.

Przy okazji przypomnijmy, że udostępniono też adresy emailowe i numery telefonów osób, u których można poznać szczegóły przedsięwzięcia w odniesieniu do poszczególnych działek i nieruchomości. Są to Robert Kłos-Kufel z działu obsługi klienta: tel. 12 628 11 55 email: [email protected] oraz Artur Gruszkowski Kierownik Działu Rozwoju: tel. 12 628 12 17 email.: [email protected]

ES [email protected] Fot.: archiwum sądeczanin.infoDziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)