Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 11 sierpnia. Imieniny: Luizy, Włodzmierza, Zuzanny
17/10/2019 - 11:40

Chełmiec: gazownicy obiecują ponad 800 przyłączy gazowych. A kiedy popłynie gaz?

Gazyfikacja kolejnych miejscowości gminy Chełmiec to temat, który cały czas jest przedmiotem zainteresowania mieszkańców. Jak sprawy mają się obecnie? Pytań i wątpliwości jest tak wiele, że radna Elżbieta Chorowska zaprosiła na ostatnią sesję przedstawicieli Polskiej Spółki Gazowniczej, by ci mogli przedstawić radnym i obecnym na sesji sołtysom aktualny stan działań PSG.

Adam Miąskowski doradca ds. rozwoju PSG w Krakowie rozpoczął od wyjaśnień, co już zostało zrobione. – Mieliśmy cykl spotkań z mieszkańcami. Były też w tym gronie zbierane wnioski. (…) Dzięki temu mamy pełny obraz zapotrzebowania na gaz w pastwa gminie i to jest dla nas podstawą do tego, żeby podejmować już konkretne decyzje inwestycyjne.

Dalej Miąskowski tłumaczył, że m.in. na podstawie zebranych wniosków PSG przygotowało dwie koncepcje gazyfikacji gminy. – Pierwsza koncepcja gazyfikacji obejmuje miejscowości Krasne Potockie, Chomranice, Wola Marcinkowska oraz Klęczany. Na podstawie wniosków, które zostały zebrane, punktem wyjścia do realizacji tej koncepcji jest rejsowana umowa na przyłączenie szkoły w miejscowości Krasne Potockie. Od tego miejsca rozpocznie się rozbudowa sieci i łącznie mamy tutaj 21 kilometrów sieci w tych miejscowościach i 361 przyłączy do sieci gazowej – obrazował przedstawiciel PSG.

Zobacz też: Chełmiec, gdzie radny pyta wójta: jak pan nas traktujesz, jak śmieci!?

Powyższa koncepcja przewiduje dostawę gazu ze stacji pierwszego stopnia z miejscowości Limanowa i wymagać będzie od inwestora, dostawcy gazu inwestycji związanych z koniecznością dostosowania pod kątem przepustowości, przesyłu sieci w okolicy wspomnianej stacji. Trzeba zmienić średnicę rur na około dwukilometrowym odcinku. To warunek realizacji całego przedsięwzięcia. Miąskowski zaznaczył również, że została zwiększona w projekcie – w tym samym celu - średnica rury, która ma doprowadzać gaz do szkoły w Krasnem Potockim. Urzędnik nadmienił też, że część mieszkańców ze wspomnianych wyżej miejscowości już ma rozpatrzone wnioski i przyłącza i mogło podpisać umowy. Ci mieszkańcy, którzy jeszcze czekają na decyzje, mogą się ich spodziewać w najbliższych tygodniach.

Droga koncepcja rozbudowy sieci obejmuje miejscowość Marcinkowice.Dziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)