Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 11 maja. Imieniny: Igi, Mamerta, Miry
02/05/2021 - 07:40

Ceny paliw w naszym regionie. Jak wypadamy na tle całej Polski

Kierowcy płaczą i płacą. Od początku cena benzyny Pb95 wzrosła z 4,60 do około 5,30 zł. Wszystkiemu winne są wahania na światowych rynkach ceny ropy naftowej i osłabienie kursu złotego. Do tego jeszcze trzeba doliczyć opłaty dodatkowe, które stanowią aż 58 proc. kosztów zakupu jednego litra bezołowiowej.

Cena litra  benzyny Pb95 jest w ostatnim czasie najwyższa od siedmiu lat. Eksperci rankomat.pl przeanalizowali, co ma wpływ na koszt tankowania w Polsce, a także gdzie jest ono najdroższe.

Same opłaty dodatkowe, takie jak podatek VAT, akcyza, opłata paliwowa i marża stacji paliw stanowią aż 58 proc. całkowitej ceny  litr benzyny. W efekcie za zatankowanie jednego litra  bezołowiowej Pb95, kierowcy muszą średnio zapłacić 5,27 zł. Gdyby nie pozostałe obciążenia finansowe, na paliwo musieliby przeznaczyć jedynie 2,22 zł.

Czytaj też  Inwestycyjny boom w powiecie nowosądeckim. Lista szczęśliwców z nowymi drogami 

Eksperci porównali również  ceny paliwa w całej Polsce? Gdzie w Polsce  litr benzyny kosztuje najwięcej?  Jak na tym tle wypada Małopolska?

W ostatnim czasie najwięcej za zatankowanie  litra bezołowiowej PB95, płacą kierowcy z województwa mazowieckiego i dolnośląskiego (średnio 5,34 zł). Natomiast najtańsze paliwo można kupić w łódzkim (5,20 zł). W  naszym regionie trzeba zapłacić średnio 5,25 złotych.

Czytaj też Totalne zaskoczenie! Takiego piwa Browar Pilsweizer z Grybowa nigdy nie nawarzył 

Choć w ostatnim okresie ceny paliw na polskich stacjach są najwyższe od  siedmiu lat, to mała pociecha jest taka, że w porównaniu z innymi krajami europejskimi  w  Polsce za paliwo i tak płacimy mniej. Średnia cena benzyny Pb95  dla całego kraju to 5,27 zł. Taki jest w Słowenii  (4,58 zł), Bułgarii (4,89 zł), Rumunii (5,11 zł) i na Węgrzech (5,26 zł).

Z kolei zdecydowanie najwięcej na zatankowanie samochodu muszą wydać kierowcy z Holandii (8,42 zł) (jagienka.michalik@sadeczanin.info) fot.jmDziękujemy za przesłanie błędu

SĄDECZANIN ROKU 2020