Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 10 grudnia. Imieniny: Danieli, Bohdana, Julii
18/11/2017 - 10:40

Centra Aktywnego Wypoczynku: 17 kilometrów nowych, "wypasionych" tras

Zygmunt Berdychowski, przewodniczący Rady Programowej Forum Ekonomicznego, Jan Dziedzina, wójt Łącka, Kazimierz Gizicki, zastępca burmistrza Starego Sącza, Jerzy Gwiżdż, zastępca prezydenta Nowego Sącza, Wacław Ligęza, burmistrz Bobowej oraz Bernard Stawiarski, wójt Chełmca, uczestniczyli w dzisiejszej konferencji prasowej na temat projektu Centra Aktywnego Wypoczynku, który będzie realizowany na zarządzanych przez nich terenach.

Koordynowane przez Fundację Sądecką przedsięwzięcie to niemal 17 kilometrów nowych ścieżek biegowo-rowerowych wraz z towarzyszącą im infrastrukturą sportowo-rekreacyjną. Zostanie zrealizowany do końca 2018 roku, ale włodarze miast i gmin już zapowiadają, że to na pewno nie koniec starań o budowę kolejnych takich tras.

Inwestycje uczynią subregion sądecki jeszcze bardziej atrakcyjnym dla osób ceniących aktywny wypoczynek, zarówno turystów jak mieszkańców. Dodatkowym plusem jest, że stanowią uzupełnienie tras rekreacji rowerowej budowanych już przez samorząd województwa.

W skład Centrum Aktywnego Wypoczynku (CAW) wejdą więc trasy biegowo-rowerowe w subregionie sądeckim, w następujących gminach:

  • Bobowa: trasa biegowa o długości 2,523 km
  • Łącko:  trasa biegowo-rowerowa o długości 4,517 km oraz odbudowa kładki pieszo-rowerowej na potoku Czarna Woda. Wartość inwestycji to prawie półtora miliona złotych, dzięki którym z centrum Łącka będzie można dobiec lub dojechać do tras Velo Dunajec, tworzonych przez samorząd wojewódzki.
  • Stary Sącz: 3 trasy turystyczne o łącznej długości 5,452 km, w tym  dobieg i dojazd do zasadniczych tras biegowo-rowerowych oraz szczytu góry, gdzie znajduje się plac rekreacyjny, plac postojowy i platforma widokowa.
  • Nowy Sącz: trasa biegowo-rowerowa o długości 5,009 km, w tym zmodernizowany odcinek na długości 1,444 km.
  • Chełmiec: trasa turystyczna po wale przeciwpowodziowym w miejscowości Świniarsko o długości 1,514 km.

W sumie powstanie 16,9 km liniowych tras turystycznych połączonych wspólna marką Centra Aktywnego Wypoczynku i połączonych z siecią tras w województwie małopolskim.

- Poza tą częścią projektu, realizowaną przez samorządy, jest również wortal internetowy, przygotowywany przez Fundację Festiwal Biegów, oraz Centrum Biegacza, który miała zrealizować Fundacja Sadecka. Fundacje, wraz z samorządami są zrzeszone w Klastrze Aktywnej Turystyki. - mówił Zygmunt Berdychowski. - Klaster powstał pięć lat temu i za pozyskane środki przygotował dokumentację techniczną realizowanych obecnie inwestycji, o których finansowanie w nowej perspektywie finansowej wspólnie wystąpiliśmy i uzyskaliśmy prawie 6 milionów złotych. W najbliższym czasie wystąpimy jednak o kolejne środki do programu transgranicznego i Regionalnego Programu Operacyjnego.

czytaj też Klaster Aktywnej Turystyki dostaje innowacyjnych skrzydeł

- Jesteśmy na początku drogi, ale to, co wybudujemy teraz, 5 kilometrów ścieżek i parkingi dobrze będą już służyć mieszkańcom - dodawał Kazimierz Gizicki, przypominając również o starosądeckim projekcie ścieżki w koronach drzew.

- Pewnie pamiętacie państwo, gdy dwa, trzy lata temu mówiłem, ze w Nowym Sączu będziemy mieli do 2020 roku 20 kilometrów ścieżek rowerowych - przypomniał Jerzy Gwiżdż. -  Obecnie zbliżamy się do 15 kilometrów a w ramach tego programu zmodernizujemy ponad 1,4 kilometra ścieżek przy Piłsudskiego zaś po obu stronach Kamienicy powstanie trzypasmowa pętla dla rowerów, pieszych i biegaczy o długości 5 kilometrów. Centra Aktywnego Wypoczynku to bardzo dobry projekt i oby takich powstawało więcej.

- Gmina Bobowa przystąpiła do tego projektu chcąc wykorzystać ciekawy obszar 6 hektarów, pozyskany od Agencji Nieruchomości Rolnych Skarbu Państwa - opowiadał Wacław Ligęza. -  Powstanie tam 2,5 kilometra ścieżek pieszo-rowerowych z małą architekturą, wiatą przystankową i oświetleniem. Szukamy pieniędzy na kolejne, zaplanowane tam projekty, m.in. park, kąpielisko, skatepark i muszlę koncertową.

- Docelowo chcemy spiąć nasze ścieżki, przy moście św. Kingi, tak jak w Starym Sączu, z Eurovelo – mówił Bernard Stawiarski, który planuje dokupienie kilku hektarów terenu w Świniarsku, by stworzyć tam centrum biegacza z prawdziwego zdarzenia.

Projekt Centra Aktywnego Wypoczynku, w tym trasy biegowe i biegowo-rowerowe odbywa się w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020 współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w zakresie polityki spójności w perspektywie finansowej 2014-2020.

Jeśli zauważyłeś błąd, zaznacz fragment tekstu zawierający ten błąd.
Małgorzata Belska, kandydatka w wyborach prezydenta miasta, została szefową wydziału edukacji sądeckiego magistratu:


Dziękujemy za przesłanie błędu