Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 19 kwietnia. Imieniny: Alfa, Leonii, Tytusa
11/05/2016 - 05:45

Burmistrz kontra dorożkarze. W Krynicy wojna na pisma, gdzie kto może stać

Zadaniem Stowarzyszenia Sokół Dorożkarze z Krynicy burmistrz Dariusz Reśko faworyzuje ich konkurencję Stowarzyszenie Dorożkarzy Krynickich, ponieważ w jednym z zarządzeń przyznał miejsca postojowe przy Bulwarach Dietla tylko jednej z organizacji. Prawnicy wojewody uznali zarządzenie burmistrza za niekonstytucyjne.

W krynicy działają dwa konkurujące ze sobą stowarzyszenia dorożkarzy. Nie raz dochodziło miedzy nimi do konfliktów – oskarżenia o nierówne traktowanie, podbieranie klientów, padały z obu stron. Zdaniem burmistrza powoduje to m.in. zagrożenie dla ruchu drogowego. Wyznaczenie dwóch oddzielnych miejsc postojowych (dla jednych obok deptaka, dla drugich na przeciwko starego kina Jaworzyna) miało poprawić bezpieczeństwo i pogodzić ze sobą obie grupy. Zarządzeniem burmistrza poczuli się nieusatysfakcjonowani dorożkarze z „Sokoła”.

Nieuprawnione uprzywilejowanie dorożkarzy z wyłącznie jednego stowarzyszenia w istocie doprowadziła do naruszenia interesu swobody prowadzenia działalności gospodarczej i uprawnienie do uzyskania z niej dochodów w ramach konkurencyjnego rynku – zwrócił się w piśmie do burmistrza Reśki Jan Nowogórski, prezes Stowarzyszenia Sokół Dorożkarze z Krynicy.

Sprawą zainteresował się Wydział Prawny i Nadzoru Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie (dostał pismo do wiadomości, podobnie jak kryniccy radni).

„Organ wykonawczy gminy uprawniony jest do organizowania ruchu na drodze wewnętrznej i dokonywania zmian w zakresie tej organizacji, jednakże musi się to odbywać z uwzględnieniem regulacji ustawowych, a zwłaszcza podstawowych zasad określonych w Konstytucji RP (...) Zdaniem organu nadzoru nie jest prawnie dopuszczalne takie zatwierdzenie organizacji ruchu, które uniemożliwia jednej z konkurencyjnych organizacji swobodne prowadzenie działalności gospodarczej i wprowadza nierówność podmiotów w dostępie do drogi pozostającej w zarządzie Gminy, albowiem w ten sposób zostają naruszone konstytucyjne zasady z art. 2 i art. 32 Konstytucji RP (zasada równości wobec prawa). Każdorazowo zatem rozważyć należy czy zapisy wydawanego zarządzenia stwarzają sytuację, w której każdy podmiot gospodarczy działający na danym terenie i w tej samej branży uzyska identyczne warunki funkcjonowania. Możliwe jest bowiem wprowadzanie ograniczeń z korzystania drogi wewnętrznej, jednakże muszą one dotyczyć jednakowo wszystkich jej użytkowników” – wystosował pismo do burmistrza Reśki Mirosław Chrapusta, dyrektor Wydziału Prawnego i Nadzoru Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie.

Prawnicy wojewody nie podjęli czynności nadzorczych wobec zarządzenia burmistrza Krynicy, ponieważ jego obowiązywanie skończyło się 8 kwietnia. Sprawa pogodzenia konkurencyjnych stowarzyszeń dorożkarzy jest nadal otwarta...

(JB)
Fot. BK







Dziękujemy za przesłanie błędu