Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 22 marca. Imieniny: Bogusława, Jagody, Katarzyny
06/02/2023 - 15:30

Komu postawią to cudo za 55 milionów. Budowa ruszy lada dzień [WIZUALIZACJA]

Cztery kondygnacje nadziemne i dwie podziemne. Częściowo podcięta bryła budynku z zaokrąglonymi narożnikami i elewacją z kolorowymi światłołamaczami. To futurystyczne cudo, które na razie można podziwiać tylko na wizualizacji, stanie w Krakowie na osiedlu Ruczaj. Ma kosztować ponad 55 milionów.

Co to za cudo? Tak ma wyglądać Ośrodek Ruczaj, nowe miejsce na kulturalnej mapie tej krakowskiej dzielnicy. Budowla stanie przy ulicy Jana Kantego Przyzby.

Będzie mieć cztery kondygnacje nadziemne i dwie podziemne. Bryła budynku, z zaokrąglonymi narożnikami, zostanie częściowo podcięta od strony zjazdu do garażu podziemnego, co ma jej dodać lekkości  – przedstawia szczegóły przedsięwzięcia Zarząd Inwestycji Miejskich w Krakowie. - Na elewacjach zostaną zamontowane kolorowe światłołamacze, a foyer w parterze będzie doświetlone przez szklaną fasadę.

czytaj też Pół roku temu lał beton na budowie. Teraz chłopak ze wsi pod Limanową jest gwiazdą na całą Polskę  

Przy wejściu do budynku została zaprojektowana  spiralna klatka schodowa i recepcja. Centralną część obiektu zajmie wielofunkcyjna sala widowiskowa na blisko trzysta miejsc ze sceną z przeznaczeniem na koncerty, spektakle teatralne, projekcje filmowe, eventy.

Na trzeciej i czwartej kondygnacji  będą sale i pracownie edukacyjne także sale muzyczne i taneczne wraz z garderobami oraz pomieszczenia biurowe.

Dokumentacja projektowa jest już gotowa. Teraz miasto podpisało umowę z firmą, która to cudo o futurystycznych kształtach postawi. Już za kilka dni fachowcy wejdą na plac budowy.

czytaj też Zaczęli u nas budować kolejny most. Gdzie stawiają tę nową przeprawę? [ZDJĘCIA]

Mamy do wycięcia około 55 drzew, ale w zamian za to, zarówno na terenie inwestycji, jak i na terenie dzielnicy posadzimy 164 nowe drzewa wyjaśnia  Łukasz Szewczyk, dyrektor zarządu Inwestycji Miejskich w Krakowie. -  Kolejne prace to roboty ziemne związane z kondygnacjami podziemnymi. To konstrukcje żelbetowe. Chcemy za rok doprowadzić do stanu surowego, który umożliwi nam prowadzenie działań związanych z zamknięciem obiektu, a następnie jego wyposażeniem – dodał  szef miejskiej spółki.

czytaj też To najnowszy hit? Tak się teraz ratuje oszczędności w złotówkach

czytaj też Będzie zakaz montowania pieców... gazowych. Padają już terminy. Co to oznacza dla właścicieli domów? 

Termin zakończenia inwestycji  to koniec lipca 2025 roku. Umowa została podzielona na pięć etapów. Każdy z nich trwa około pół roku. - Pierwsze trzy będą finansowane przez miasto z naszego budżetu, a kolejne dwa z dofinansowania z Polskiego Ładu – wyjaśnił Łukasz Szewczyk. Kosz całości przedsięwzięcia to 55,6 mln.([email protected]) fot. ZIMDziękujemy za przesłanie błędu