Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 28 maja. Imieniny: Augustyna, Ingi, Jaromira
28/09/2016 - 14:15

Brak prawa jazdy a ubezpieczenie OC

Zdarza nam się zapomnieć o zabraniu prawo jazdy z domu zanim wsiądziemy za kierownicę pojazdu. Jest to sytuacja niepożądana i bardzo stresująca dla każdego kierowcy, ponieważ niekiedy orientujemy się o tym dopiero w trasie. Istnieje duża szansa, że uda się uniknąć kontroli drogowej i bezpiecznie wrócić do domu. Co jednak w sytuacji, jeśli przytrafi się wypadek?

Brak dokumentu a stłuczka drogowa. Tego typu zdarzenie wymaga wytłumaczenia przed obecnym na miejscu funkcjonariuszem policji. Jeżeli po prostu zapomnieliśmy prawa jazdy, ale mamy je ważne, jesteśmy traktowani jako osoba faktycznie posiadająca dokument.

Nawet gdy nie jesteśmy sprawcą stłuczki, wina nie spadnie na nas tylko z powodu braku dokumentu. Najważniejsze jest faktyczne prawo do prowadzenia pojazdu. Jeżeli policja potwierdzi je na podstawie danych osobowych, będziemy ukarani tylko grzywną za brak dokumentu – ubezpieczenie OC będzie jednak funkcjonować poprawnie, na zwykłych warunkach.

Brak uprawnień a spowodowanie stłuczki

W gorszej sytuacji są osoby, które nie mają uprawnień do prowadzenia pojazdów - w ogóle nie zrobiły prawa jazdy lub zostało im ono odebrane. Jest to sytuacja zupełnie inna niż omyłkowe zostawienie dokumentu w domu.

W przypadku spowodowania wypadku, gdy nie mamy uprawnień do jazdy, ubezpieczyciel wypłaca odszkodowanie poszkodowanym z polisy OC. Ma jednak ma prawo żądać od winnego zwrotu całej kwoty. Suma taka może nie być mała, ale nie uda się uniknąć jej zapłacenia sprawcy, który wsiada za kółko bez uprawnień do jazdy

Brak uprawnień gdy jesteśmy ofiarą stłuczki

Jeżeli nie mamy uprawnień do prowadzenia pojazdów, a doznaliśmy obrażeń w stłuczce z winy innego pojazdu, odpowiedzialność za zdarzenie nie przechodzi automatycznie na nas. Nadal pozostajemy ofiarą, której należy się wypłata odszkodowania z OC winnego, nawet jeżeli to my nie mamy ważnego dokumentu.

Oczywiście, policja nie pominie faktu, iż poruszamy się autem bez uprawnień i wyciągnie z tego odpowiednie konsekwencje. Będzie to jednak oddzielne postępowanie, bez wpływu na zaistniałe zdarzenie. Pewne jest, że w tym przypadku zapłacimy bardzo wysoką grzywnę.

OC sprawą pierwszorzędną

Na szczęście ubezpieczenie OC dotyczy pojazdu, a nie konkretnego kierującego. Oznacza to, że nawet gdy powierzymy samochód niewłaściwej osobie, jest on chroniony OC. Tym bardziej warto zadbać o dobre OC, które ustawowo mamy obowiązek opłacać. Aby było jak najbardziej korzystne dla nas, warto porównać wiele ofert dostępnych na rynku. Kalkulator OC AC auto pomaga bezpłatnie wyszukać najlepsze ubezpieczenia, dopasowane pod konkretne zapytanie.

Jeżeli chcesz szczególnie zagłębić się w temat obowiązkowych ubezpieczeń, dowiedz się jak znaleźć tanie OC. Poświęcenie chwili na wyszukanie korzystnego OC pozwoli nam w przyszłości uniknąć kosztów i mieć pewność dobrej ochrony w przypadku stłuczki drogowej.

Artykuł sponsorowanyDziękujemy za przesłanie błędu