Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 26 lutego. Imieniny: Bogumiła, Eweliny, Mirosława
09/12/2023 - 12:25

ABW składa zawiadomienie do prokuratury. Newag: to na nasz wniosek

Po niedawnych informacjach głośno ostatnio o sprawie serwisowania pociągów Newagu. W opublikowanych przez Onet materiałach znalazły się zarzuty wobec sądeckiej spółki.

Trwa spór wokół sprawy serwisowania pociągów Newagu. W opublikowanych przez Onet materiałach znalazły się zarzuty wobec sądeckiej spółki takiego sknfigurowania oprogramowania, że pociągi można było skutecznie serwiosować jedynie w Nowym Sączu.

Stanisław Żaryn, Pełnomocnik Rządu ds. Bezpieczeństwa Przestrzeni Informacyjnej RP, w serwisie "X" (dawny Twitter) zapewnił, że ta "sprawa jest znana Agencji Bezpieczeństwa Publicznego", dodając, iż "6 października Agencja skierowała do Prok. Okr. w Nowym Sączu zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstw z art. 269 par. 1 kk oraz 286 par. 1 kk."

Na ten wpis szybko zreagował Zbigniew Konieczek, prezes zarządu Newagu, komentując: "Panie Ministrze, proszę dodać dla precyzji, że to z zawiadomienia Spółki Newag S.A. zostało wszczęte to śledztwo. Zawiadamialiśmy o tym służby w kwietniu b.r.".

W rozesłanym do mediów oświadczeniu, prezes Zbigniew Konieczek wyjaśniał, że już w 2022 roku spółka stwierdziła ingerencję w systemy sterowania pojazdami, dokonaną przez podmioty trzecie, o czym poinformowała w publicznym oświadczeniu prasowym. Newag powiadomił również o tym Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Prezesa Urzędu Transportu Kolejowego, Prokuraturę oraz Służbę Kontrwywiadu Wojskowego.

W oświadczeniu Newag zapewnia, że "nieprawdą jest, że wywoływaliśmy usterki naszych pociągów, by rzekomo przejąć zlecenia na ich naprawę. To oszczerstwo. Firma serwisująca tabor dla Kolei Dolnośląskich nie potrafiła wywiązać się ze zlecenia serwisu pociągów naszej produkcji i aby uniknąć kar umownych stworzyła tą spiskową teorię na potrzeby mediów. Z Onetu dowiedzieliśmy się, że wynajęła hakerów, którzy dla niej mieli stworzyć raport nas obwiniający." ([email protected]) Fot. tkDziękujemy za przesłanie błędu