Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 23 sierpnia. Imieniny: Apolinarego, Miły, Róży
20/02/2017 - 09:30

46 mln na inwestycje w turystykę. Kto się stara na Sądecczyźnie o taką kasę?

Małopolsce przybędzie ścieżek rowerowych, szlaków turystycznych oraz narciarskich tras biegowych, a te już istniejące wzbogacą się o nową infrastrukturę. Na poszerzenie oferty turystycznej regionu wojewódzki samorząd przeznaczy ponad 46 milionów złotych. Czy część z tych pieniędzy trafi na Sądecczyznę ?

Leszek Zegzda z zarządu województwa podkreśla, że oferta turystyczna regionu musi być atrakcyjna nie tylko dla turystów z Polski, ale także zza granicy.

- Prawie 15 mln turystów odwiedziło Małopolskę w zeszłym roku. Te liczby zobowiązują. Nieustannie inwestujemy i poszerzamy ofertę turystyczną. Chodzi to, aby była bezkonkurencyjna w skali międzynarodowej.

Przeczytaj też Rekordowa liczba turystów w Małopolsce, biznes się kręci

46 mln złotych to kwota do podziału dla tych, którzy chcą realizować związane z turystyką inwestycyjne przedsięwzięcia. O wsparcie finansowe starają się w głównie gminne jednostki samorządowe, lokalne grupy działania i organizacje pozarządowe.

- Łączna kwota wszystkich złożonych wniosków przekroczyła 52,67 mln zł. Jest o co walczyć. Najwyższy możliwy poziom dofinansowania dla poszczególnych projektów został ustalony na poziomie 65 procent - informuje biuro prasowe urzędu marszałkowskiego.

Najwięcej projektów dotyczy budowy tras rowerowych i biegowych, nie brakuje także wniosków o dofinansowanie narciarskich tras biegowych. W kilku przypadkach dodatkowo powstanie nowa infrastruktura: planuje się budowę miejsc postojowych, wiat i stojaków dla rowerów. Przybędzie także miejsc z urządzeniami rekreacyjno-gimnastycznymi oraz takich gdzie będzie można odpocząć, coś kupić i zjeść.

Dodatkowo szlaki zostaną oznakowane, a w wyznaczonych miejscach pojawią się mapy pokazujące, miejsce na szlaku, w którym turysta aktualnie się znajduje. To,  jakie projekty otrzymają dofinansowanie okaże się w połowie roku.

Przeczytaj też 230 km tras rowerowych w Dolinie Popradu. Raj dla cyklistów za 5 mln euro  

Czy część spośród 46 mln trafi na Sądecczyznę? O 4 mln złotych ubiega się między innymi samorząd Krynicy, który chce budować trasy turystyczno rekreacyjne. Gmina Muszyna chce zainwestować 1,2 mln złotych w Rowerowy Szlak Wód Mineralnych. Na dofinansowanie przedsięwzięcia liczy także Fundacja Sądecka, która realizuje  projektu pod nazwą Centra Aktywnego Wypoczynku, w tym trasy biegowe i biegowo-rowerowe. Na realizację zamierzenia  potrzeba  12,4 mln złotych. Kwota dofinansowania, o którą Fundacja się ubiega, to 6,5 mln złotych.

O pieniądze ubiegają się też Gorlice. Samorząd chce rozbudować i zmodernizować trasy pieszo - rowerowych wraz z infrastrukturą towarzyszącą na terenie miasta. Koszt całości przedsięwzięcia  to 1,6 mln zł. Gorlice liczą na 972 tys. złotych dofinansowania.

W rozwój turystyczne infrastruktury inwestuje też powiat limanowski, który zamierza rozbudować szlaki wielofunkcyjne wokół Góry Mogielica i szlaki łącznikowe w gminach Limanowa, Słopnice, Kamienica i mieście Limanowa wraz z ich połączeniem z trasą główną VeloDunajec. Koszty inwestycji to 6 mln złotych. Samorząd liczy na 3.9 mln zł dofinansowania. O pieniądze z województwa ubiega się też gmina Grybów, która na budowę tras turystycznych zamierza wydać 613 tys. złotych. Zabiega o blisko 400 tys. zł dofinansowania.

(ami), fot.archiwum  Sądeczanina.Info

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście, zaznacz fragment z błędem i wyślij do redakcjiDziękujemy za przesłanie błędu


Sierpniowy miesięcznik "Sądeczanin"