Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 28 marca. Imieniny: Anieli, Kasrota, Soni
07/11/2018 - 17:10

12 listopada wolny od pracy. Sklepy będą otwarte czy zamknięte? Sprawdź

I wszystko jasne. Sejm zdecydował, że 12 listopada będzie dniem wolnym od pracy. W ustawie posłowie PiS podkreślili, że obchodzone dzień wcześniej Narodowe Święto Niepodległości to dla Polaków jedno z najważniejszych świąt państwowych. Czy 12 listopada wszyscy będą świętować, czy też niektórzy będą musieli pójść do pracy.


Za projektem ustawy głosowało 233 posłów, 105 było przeciw, 77 wstrzymało się od głosu. jak decyzję sejmowej większości komentuje opozycja?

- To kolejny bubel prawny, który nie trafia do wszystkich pracowników, uderza przedsiębiorców i dzieli Polaków - krytykowała przyjętą ustawę  posłanka PO Joanna Frydrych.

Projektu nie poparł też klub Nowoczesnej.

- Wszystkie badania i obliczenia wskazują, że jeden dzień wolny od pracy to strata dla gospodarki rzędu 6,5 miliarda złotych, czyli 0,3 proc PKB - grzmiał poseł Jerzy Meysztowicz.

Początkowo o zakazie handlu 12 listopada 2018 nie było mowy. Projekt ustawy trafił jednak do Senatu. Senatorowie postanowili dopisać do projektu poprawkę o tym, że w tym dniu sklepy będą zamknięte. To oznacza, że 12 listopada będzie dniem z zakazem handlu.

Zgłoszona przez grupę posłów z PiS ustawa o dniu wolnym 12 listopada trafiła do Sejmu 22 października. W ekspresowym tempie została przyjęta następnego dnia. W pierwotnej wersji zapisano, że 12 listopada 2018 roku zakaz handlu nie będzie obowiązywać. Jednak 26 października Senat przegłosował poprawkę o zakazie handlu 12 listopada i ustawa z powrotem trafiła do Sejmu. Dziś posłowie podejmą ostateczną decyzję.   

Przygotowywanie prawa w ostatniej chwili wzbudziło spore kontrowersje i zamieszanie w firmach, które najczęściej miały już ustalone grafiki pracy na listopad - pisze portal Business Insider - a ustawa sprawia, że będą musiały zmienić plany i dać ludziom wolne. Wiąże się to np. z zaprzestaniem produkcji.

Czytaj też Handlowe niedziele. Sprawdź kalendarz niedziel handlowych 2018 roku 

Przeciw ustawie i trybie jej uchwalenia zaprotestowały w zeszłym tygodniu największe organizacje pracodawców - Business Centre Club, Konfederacja Lewiatan, Pracodawcy RP i Związek Rzemiosła Polskiego.

 - Sposób jej uchwalania jest sprzeczny z podstawowymi zasadami państwa prawa. Pogłębia chaos prawny i naraża obywateli, przedsiębiorców na dodatkowe straty. Podkreślić należy, że naruszona została Konstytucja dla Biznesu, a zwłaszcza jej kluczowe filary, tzn. klauzula pewności prawa oraz zasady tworzenia prawa gospodarczego - napisały te organizacje we wspólnym liście do premiera Mateusza Morawieckiego.

Czytaj też Noc zastała je w pracy. Tak w Biedronce odbijają sobie niedzielę wolną od handlu

To, że 12 listopada będzie dniem wolnym było pewne. Pod koniec października rzecznik prezydenta Błażej Spychalski poinformował bowiem, że prezydent Andrzej Duda podpisze ustawę o ustanowieniu 12 listopada 2018 r. dniem wolnym od pracy. Ocenił, że parlament podjął "słuszną i oczekiwaną przez Polaków inicjatywę".

****

Jeszcze kilka godzin temu otwarte pozostawało pytanie, czy tego dnia sklepy będą musiały być zamknięte, czy nie. Nie było wiadomo  czy Sejm pozostawi poprawkę Senatu zakazującą handlu tego dnia, czy może ją odrzuci. Pytanie, czy tak naprawdę ustawa o 12 listopada w obecnym brzmieniu, nadanym przez Senat, w ogóle wprowadza tego dnia zakaz handlu. Niektórzy prawnicy podkreślali, że działalność handlową regulują przepisy szczegółowe.

Wprowadzone wiosną ustawa o zakazie handlu w niedzielę i święta nie przewidywała  święta 12 listopada. Odwoływała się do ustawy o dniach wolnych z 1951 roku. Tam również nic na temat jednorazowego święta nie było. To oznaczało, że są dwa akty prawne, które sobie zaprzeczają.

Dylemat mogła rozwiązać Państwowa Inspekcja Pracy, ale ta uchyliła się od wydania interpretacji.

[email protected] fot. Jm







Dziękujemy za przesłanie błędu