Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 30 maja. Imieniny: Ferdynanda, Gryzeldy, Zyndrama
21/03/2024 - 16:25

Takiej inwestycji jeszcze u nas nie było. Zbudowali to pod Nowym Sączem na trzech hektarach [WIDEO][ZDJĘCIA]

Jest już nowoczesna, pełnowymiarowa hala ze strzelnicą, teraz w Marcinkowicach jest też kompleks sportowy. To spełnienie marzeń mieszkańców… Nowego Sącza, którzy jak dotąd nie doczekali się sportowego centrum z prawdziwego zdarzenia. Władze magistratu postawiły na budowę piłkarskiego stadionu, którego budowa idzie jak po grudzie. Bieżni czy miejsc do lekkiej atletyki nie ma i jak na razie nie będzie. To, co nie udało się miejskiemu samorządowi, z sukcesem i w ekspresowym tempie zrobił samorząd powiatu. - U nas nie ma konfliktów. Jeśli mamy coś zrobić, po prostu idziemy do przodu – mówił dziś starosta nowosądecki Marek Kwiatkowski podczas uroczystego otwarcia Powiatowego Centrum Sportów Marcinkowicach.

Fani lekkiej atletyki z Nowego Sącza nie mają lekko.  Liczące ponad osiemdziesiąt tysięcy miasto do tej pory nie doczekało się  ani  bieżni ani kompleksu do uprawiania tego rodzaju sportu. Samorząd  postawił za to na budowę  piłkarskiego stadionu, co na razie zakończyło się wielką klapą. Podobnym niewypałem okazała się budowa kompleksu sportowego w Zawadzie.

Czytaj też Rekreacyjny full wypas w centrum wsi, molo w górach. Chcą być rajem dla turystów pod Nowym Sączem [WIZUALIZACJA]

Tam się nie da, tu się da

Na przeciwległym biegunie są inwestycje realizowane przez powiatowy samorząd, który najpierw w ekspresowym tempie  zbudował  przy Zespole Szkół w Marcinkowicach nowoczesną i pełnowymiarową halę z zapleczem sportowym i strzelnicą. Można w niej  rozgrywać mecze piłki halowej, siatkowej, koszykowej, nożnej, zaplanować rozgrywki w unihokeja, tenisa ziemnego i stołowego.

W lutym ubiegłego  roku, obok hali ruszyła budowa wielkie sportowego centrum na trzech hektarach. Dziś ten obiekt uroczyście został otwarty.

To sportowy full wypas

Jest pełnowymiarowy basen który zostanie napełniony podgrzewaną wodą, kiedy tylko zrobi się cieplej. Jest też  boisko wielofunkcyjne, kort tenisowy, bieżnia, skocznia do skoku w dal, boisko do pchnięcia kulą, rzutu dyskiem i młotem oraz przeszkolone boisko do squasha.

Obok są parkingi, a także plenerowa siłownia, do tego mała architektura, trybuny i schody zewnętrzne.

- To nasza kolejna inwestycja mająca na celu stworzenie świetnych warunków do rozwoju nie tylko uczniom Zespołu Szkół w Marcinkowicach, ale też przygotowana z myślą o mieszkańcach powiatu nowosądeckiego – mówił podczas otwarcia Centrum  starosta Marek Kwiatkowski. Co usłyszeli  zaproszeni goście, którzy szczelnie wypełnili sportową halę? 

Czytaj też Ten na zakopiance, to przy nim krócias. Pod Nowym Sączem zbudują najdłuższy tunel w Polsce, jest już umowa [WIZUALIZACJA

-  Marzenia się spełniają. Jeżeli  będziemy twardo stąpać po ziemi to naprawdę można je zrealizować.  Na  początku tej  kadencji samorządy marzyłem o tym, żeby takie centrum zbudować, ale nie mieliśmy grantów pod inwestycje – zdradził Kwiatkowski.-  Udało mi się szybko załatwić  w ministerstwie rolnictwa, aby  przekazano nam  dwanaście hektarów.  Co ważne, drugi etap przedsięwzięcia, a  więc budowę obiektów wokół hali, w ponad dziewięćdziesięciu procentach zrealizowaliśmy ze środków zewnętrznych. To wszystko powstało właściwie za darmo. Oprócz tego zmodernizowaliśmy szkołę w Marcinkowicach i  dobudowaliśmy internat  na 82 miejsca noclegowe – zaznaczył starosta.

Dlaczego to wszystko udało się osiągnąć?  - Bo rada powiatu współpracowała w pozytywnej korelacji – tłumaczył Kwiatkowski.  - Nie było żadnych konfliktów.  Uznawaliśmy wszyscy, że idziemy do przodu. Że jeśli jest pomysł na dobrą inwestycję, która uatrakcyjni powiat nowosądecki, to powinniśmy to robić. 

Czytaj też Budowa linii kolejowej do Krakowa rozpędziła się na całego. Burzą u nas kolejny most, postawią nowy [ZDJĘCIA] 

Będzie ciąg dalszy sportowych luksusów w Marcinkowicach

To nie koniec tych wszystkich sportowych luksusów w Marcinkowicach. Dopełnieniem budowy kompleksu będzie sztuczny tor saneczkowy, jedyny taki w Polsce. Jeszcze w październiku starosta Marek Kwiatkowski informował, że jest po rozmowie z Polskim Związkiem Sportów Saneczkowych i uzyskał  zapewnienie, że na torze w Marcinkowicach będą ćwiczyć zawodnicy kadry Polski, którzy na treningi  muszą wyjeżdżać za granicę.

- W  tej chwili trwają już prace projektowe. Pieniądze na inwestycję już mamy. Najprawdopodobniej w maju ogłosimy przetarg na inwestycje, a w czerwcu ruszymy z jego budową.

 Z tego co rozmawiam z fachowcami saneczkarstwa, tej chwili jest taki trend, że mistrzostwa Polski czy Europy będą odbywać się na torach również sztucznych. Saneczkarstwo to sport niszowy, ale wierzę, że dzięki temu co tam robimy kiedyś będziemy mieć mistrzów nie tylko Polski, ale też Europy i świata.

Czytaj też „Codziennie aż mnie trzęsie, jak tędy idę!” Błotna masakra w Nowym Sączu [WIDEO][ZDJĘCIA]

Łącznie z torem saneczkowym  budowa Powiatowego Centrum Sportu w Marcinkowicach zamknie się w kwocie 52 mln złotych. ([email protected]) fot. Starostwo Powiatowe w Nowym Sączu

Powiatowe Centrum Sportu w Marcinkowicach już jest gotowe
Jest pełnowymiarowy basen który zostanie napełniony podgrzewaną wodą, kiedy tylko zrobi się cieplej. Jest też boisko wielofunkcyjne, kort tenisowy, bieżnia, skocznia do skoku w dal, boisko do pchnięcia kulą, rzutu dyskiem i młotem oraz przeszkolone boisko do squasha.


Dziękujemy za przesłanie błędu