Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 5 grudnia. Imieniny: Kryspiny, Norberta, Sabiny
23/02/2022 - 13:40

Drewnianą zburzą, postawią stalową. Będzie nowa wieża widokowa w Beskidach

Ta jedna z największych atrakcji Beskidu Wyspowego, od blisko dwóch lat jest zamknięta na cztery spusty. Turyści z żalem spoglądają na niedostępną wieżę na Mogielicy. Powód? Zły stan techniczny. Kiedy zapadła decyzja, że stara, drewniana konstrukcja zostanie rozebrana i w jej miejsce stanie zupełnie nowa wieża, zaczęły się perturbacje z przetargiem. Jesienią ten problem udało się rozwiązać. Teraz są kolejne dobre wiadomości.

Z powodu złego stanu technicznego ta największa w Beskidzie Wyspowym  atrakcja jest zamknięta na cztery spusty. Turyści nie mogą wchodzić na drewnianą wieżę na Mogielicy, bo to po prostu niebezpieczne. Tak jest od blisko dwóch lat. Po tym, jak zapadła decyzja, że stara konstrukcja zostanie rozebrana i w jej miejsce stanie nowa, zaczęły się perturbacje z  w wyłonieniem firmy, która  postawi nowa wieżę.

czytaj też Pojedziemy od nas szybciej do Krakowa, bo połączą dwie wojewódzkie drogi

Gmina Dobra, która inwestycję ma realizować, przetarg ogłaszała czterokrotnie. O  kontrakt ubiegały się cztery firmy. Koszt najdroższej oferty opiewał na  blisko 1,6 mln złotych. Ta najtańsza, proponowana przez spółkę z Rudy Śląskiej, opiewała na nieco ponad 921 tys. złotych. Z powodu  niedopełnienia  formalności związanych z dokumentacją, została jednak odrzucona. Ostatecznie  przetarg wygrała inna firma ze Śląska,  z Chorzowa, którą nową wieżę na Mogielicy postawi za blisko 935 tys. złotych.

Nowy punkt widokowy ma mieć ponad dwadzieścia metrów. Zostanie posadowiony na  betonowym fundamencie i będzie mieć metalową konstrukcję z dachem i tarasem.

Czytaj też  Zaczęli nam budować nowy dworzec. Ale będzie wypasiona budowla! [ZDJĘCIA]

Jaka jest historia wieży na Mogielicy? Na zalesionym szczycie przez długie lata stała wieża triangulacyjna, zwalona przez wichurę na początku lat osiemdziesiątych dwudziestego wieku. Potem z inicjatywy władz samorządowych  Dobrej,  Kamienicy i Słopnic w  2008 roku została zbudowana wieża widokowa. Po kilkunastu latach drewniana konstrukcja dożyła swego kresu. Metalowa konstrukcja zapewne okaże się trwalsza.

czytaj też Zakonnice zbudują klasztor za sądecką miedzą.To może być hit dla… niewierzących 

I tym razem  Dobra,  Kamienica i Słopnice połączyły siły i wspólnie sfinansują inwestycję. Do przedsięwzięcia ma się dołożyć wojewódzki samorząd, który wstępnie zadeklarował sumę 300 tysięcy złotych.  To wstępna deklaracja zarządu przypieczętowana podpisaniem listu intencyjnego. Ostateczną decyzję podejmą radni sejmiku.

Nowa wieża ma  być gotowa latem. (jagienka.michalik@sadeczanin,info) fot. UG Słopnice.
Masz ciekawe zdjęcia lub wideo? Przyślij do nas!


Dziękujemy za przesłanie błędu