Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 24 października. Imieniny: Arety, Marty, Marcina
14/09/2018 - 21:25

Seniorzy aktywnymi uczestnikami Forum III Wieku w Krynicy-Zdroju [ZDJĘCIA]

Forum III Wieku jest imprezą, która od dziesięciu lat towarzyszy Forum Ekonomicznemu odbywającemu się w Krynicy Zdroju i zawsze cieszy się ogromnym zainteresowaniem osób zaliczanych już do grona seniorów.

Ci, którzy w tym roku przyjechali do perły polskich uzdrowisk należą do bardzo aktywnej grupy seniorskiej. Mieli oni możliwość uczestniczenia w ciekawych debatach i panelach dyskusyjnych oraz rozmowy z wykładowcami i przedstawicielami różnorodnych stowarzyszeń i organizacji działających na rzecz osób (...plus).

Dzisiaj uczestnicy Forum III Wieku byli obecni i to bardzo licznie w Krynicy-Zdroju, gdzie równolegle odbywały się wydarzenia Forum Ekonomicznego.

Czytaj także: Aktywny senior to aktywny człowiek na wielu płaszczyznach

- Uczestnicy drugiego, a zarazem ostatniego dnia X Forum III Wieku wzięli udział w dwóch interesujących panelach: "Aktywność obywatelska osób starszych, szanse, wyzwania, bariery" oraz "Srebrna gospodarka, innowacje dla seniora - inteligentny rozwój" - mówi Wiesława Borczyk, prezes Stowarzyszenia Sądecki Uniwersytet Trzeciego Wieku i Prezes Ogólnopolskiej Federacji Stowarzyszeń Uniwersytetów Trzeciego Wieku. W tym roku osoby zaliczane do grona seniorów mogły zapoznać się podczas forum z tematyką dotyczącą tej grupy społecznej w bardzo szerokim aspekcie: gospodarczym, ekonomicznym i społecznym.

Wczoraj i dzisiaj, w związku z forum gościło na Sądecczyźnie ponad dwustu uczestników - liderów różnych organizacji seniorskich i Uniwersytetów III Wieku z kraju, a także z Wielkiej Brytanii, Czech, Belgii, Niemiec i Ukrainy.

- Seniorzy bardzo chętnie przyjeżdżają podczas forum do Krynicy, bo jest to okazja do nawiązania szerokich kontaktów, spotkania i posłuchania ludzi zajmujących się zawodowo polityką senioralną. Dzięki Forum Ekonomicznemu co roku bardzo głośno wybrzmiewają problemy i oczekiwania seniorów z całego kraju. O tym powinno się mówić jak najwięcej, bo ludzi starszych jest coraz więcej. Polskie społeczeństwo starzeje się.

Wiesława Borczyk zapewniła, że seniorzy są otwarci na współpracę z wieloma grupami społecznymi, w tym ludźmi młodymi.

- Współpraca międzypokoleniowa jest niezwykle istotna - stwierdziła.

Dzisiaj ogromne zainteresowanie wzbudziły przygotowane panele. Biły one rekordy frekwencji. Niezwykle interesująca tematyka została poruszona podczas panelu "Srebrna gospodarka, innowacje dla seniora - inteligentny rozwój".

- Koncentrował się on na tematyce nowoczesnych technologii przyjaznych ludziom starszym (seniorom) - dodaje Wiesława Borczyk. - Wiedza ta wśród tej grupy społecznej zaczyna być coraz większa. Jest to zasługa między innymi Uniwersytetów III Wieku. We wszystkich uniwersytetach, a jest ich w kraju prawie 650 odbywają się zajęcia komputerowe, gdzie seniorzy korzystają z internetu. Również w ramach programu "Nowoczesne finanse seniora" odbywają się zajęcia praktyczne, jak robić przelewy przez internet, jak korzystać z karty bankomatowej. W UTW mówimy też o bezpieczeństwie ludzi starszych.

Wiesława Borczyk podkreśliła, że niezwykle ważną rzeczą jest to, że sprawy ludzi starszych coraz bardziej pojawiają się w zainteresowaniu przedstawicieli rządu i samorządów miast oraz gmin.

- Dla seniorów tworzone są domy dziennego pobytu i centra aktywności seniorów - mówi pani prezes. - Niezwykle ważne jest to, aby ludzie starsi wychodzili z domów, żeby nie zamykali się w przysłowiowych czterech ścianach. Żyli aktywnie.

Halina Kaczmarek, prezes Uniwersytetu III Wieku w Myślenicach i jej koleżanka - wiceprezes Krystyna Nowak były uczestniczkami tegorocznego Forum III Wieku i dzisiaj spieszyły w Krynicy-Zdroju na przygotowane dla seniorów panele dyskusyjne.

- Bardzo sobie cenię możliwość uczestniczenia w Forum III Wieku - mówi pani Halina - Jest to okazja do spotkania wielu osób w naszej grupie wiekowej i wymiany doświadczeń. Jest to także okazja do zawarcia trwałych znajomości. Dla nas - seniorów jest to bardzo cenne.  

- Podczas forum możemy także dowiedzieć się o formach współpracy, na które stawiają inne Uniwersytety III Wielu w innych miejscowościach - dodaje pani Krystyna.

[email protected], fot. IM.

X Forum III Wieku w Krynicy-Zdroju
X Forum III Wieku w Krynicy Zdroju


Dziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)