Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 30 października. Imieniny: Augustyny, Łukasza, Urbana
05/09/2018 - 10:00

Forum Ekonomiczne to również spotkania autorskie, wystawy i koncerty

XXVIII Forum Ekonomiczne to nie tylko debaty polityczne i gospodarcze, ale również spotkania autorskie, wystawy, projekcje filmów oraz koncerty.

"Chleba i wolności". To jedna z wielu ekspozycji, która  towarzyszy XXVIII Forum Ekonomicznemu w Krynicy-Zdroju. Wystawa z elementami performance`u poświęcona jest skutkom socjalistycznej polityki gospodarczej.

Ekspozycja mieszcząca się w pawilonie usytuowanym  w pobliżu fontanny multimedialnej przypomina czasy PRL-u.  Odtworzone zostały wystawy i półki sklepowe, na których w latach 80. XX wieku nie było nic poza octem i dżemem truskawkowym  w opakowaniu zastępczym po zielonym groszku. A przed sklepem- sprzedawczyni znudzona bezczynnością.

Odtworzone zostało również konspiracyjne mieszkanie, z meblościankami wystanymi nocą w kolejce, radiomagnetofonem marki "Grunding", telewizorem oraz dobranocką ”Bolek i Lolek”. Zatrudnieni profesjonalni aktorzy odgrywają role wpisane  prezentowane miejsca, przez co tworzą formę niepowtarzalną, historyczną atmosferę.

Pierwszego dnia forum z czytelnikami spotkał się o Marek Orzechowski autor książki „ Chaos. Nowy Porządek rzeczywistości”.  Publikacja opowiada o świecie, w którym żyjemy. O świecie, który stał się  zagrożeniem dla  nas samych.

Natomiast wielbiciele thrillerów mieli możliwość  porozmawiania z Krzysztofem Gawkowskim, autorem publikacji „Cień przeszłości”,  „Piętno prawdy” i „Obudzić państwo”. Prominentny polityk (wiceprzewodniczący SLD) jest wykładowcą akademickim, ale także pasjonatem kryminologii i kryminalistyki. W swoich książkach, które wciągają czytelnika od pierwszej strony, mistrzowsko buduje napięcie. Błyskotliwa akcja i narracja wprowadza go w świat tajemnic oraz sekretów

Z okazji  obchodów stulecia Republiki Łotewskiej,  na Forum Ekonomicznym  zaprezentowała się łotewska grupa jazzowa „Maris Briezkalns Jazz Quintet”  w multimedialnym koncercie  „Rothko in Jazz. To hołd złożony Markowi Rothko, abstrakcyjnemu  ekspresjoniście, nawiązujący do jego obrazów z lat 1945 – 1968.

(MKA) fot. autDziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)