Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 11 sierpnia. Imieniny: Luizy, Włodzmierza, Zuzanny
14/09/2018 - 14:55

Burmistrz Dariusz Reśko o korzyściach, jakie niesie Forum dla Krynicy

Forum Ekonomiczne sprawia, że Krynica staje się na kilka dni centrum życia gospodarczego i politycznego w Polsce. Przyjeżdżają tu czołowi politycy na czele z premierem oraz wielu przedstawicieli przedsiębiorstw, którzy szukają tu przyszłych kontrahentów. Jak miasto Krynica i region korzysta na tym corocznym wydarzeniu zapytaliśmy burmistrza Dariusza Reśkę.

Forum Ekonomiczne to coroczne wydarzenie organizowane w Krynicy. Miasto od wielu lat jest z nim utożsamiane. Jakie korzyści niesie organizacja Forum właśnie w Krynicy?

Korzyści z tego, że Krynica jest miastem gospodarzem Forum możemy podzielić na kilka grup, korzyścią bezpośrednią jest to, że na Forum przyjeżdża, co roku około 4 tys. uczestników, plus osoby towarzyszące, dziennikarze i ekipy techniczne. Te osoby przyjeżdżają często dużo wcześniej i mieszkają w Krynickich hotelach i stołują się w lokalnych restauracjach, a także korzystają z wielu innych usług. Generalnie gospodarka miasta bardzo dobrze wtedy zarabia i to jest pierwsza główna korzyść.

Drugą grupę stanowią korzyści będące pochodną tego, że Krynica przez te kilka dni września jest w epicentrum uwagi wszystkich mediów. Mamy obecnych na forum polityków z całej Europy, a także z Azji i Ameryki Północnej, za którymi podążają rzesze dziennikarzy, wiec można powiedzieć, że o Forum, a także o Krynicy mówi się wtedy na całym świecie.

Jaki jest przekaz medialny?

Przekaz medialny jest oczywiście pozytywny przede wszystkim dlatego, że pokazuje, że Krynica jest miejscem spotkań absolutnie wyjątkowych. Nazwa, czy też metafora "Polskie Davos" absolutnie nie jest przesadzona, ponieważ to jest oczywiste, że tego typu spotkania w świecie nie są częste i stąd jest ta duża korzyść.

Można powiedzieć, że Krynica jest obecna we wszystkich rodzajach mediów, to są stacje telewizyjne, radiowe, portale internatowe, gazety i różne inne nośniki typu social media, więc promocja uzdrowiska jest niezaprzeczalna. Cała Polska i nie tylko słyszy o Krynicy i dowiaduje się, że tu warto przyjechać. Co bardzo ważne, wiele osób obecnych na Forum wraca do Krynicy w innym terminie, na przykład na narty czy latem na Festiwal im. Jana Kiepury.

Jaki to ma wpływ na markę miasta?

Nasze miasto jest postrzegane, jako miejsce spotkań wyjątkowych. Forum Ekonomiczne pokazuje Krynicę w dwóch aspektach, z jednej strony, jako miasto bardzo nowoczesne ze świetną infrastrukturą hotelarską, gastronomiczną i ciekawymi atrakcjami turystycznymi, a z drugiej, jako kurort z tradycjami sięgającymi 225 lat wstecz.

Zobacz także: Krynica-Zdrój w pierwszej piątce największych atrakcji turystycznych Małopolski

To znaczy, że Forum powoduje zmianę w postrzeganiu Krynicy-Zdroju?

Niewątpliwie tak i jest to bardzo korzystne. Kochamy Krynicę jako miejsce sentymentalne, spokojne z kilkuwiekową tradycją uzdrowiskową, ale Krynica to także, dynamiczny rozwój, nowoczesna infrastruktura i zaplecze mogące udźwignąć takie przedsięwzięcia jak światowe Forum Ekonomiczne. Krynica to miasta patrzące w przyszłość i dynamicznie się rozwijające.

(KS) fot. UMK-ZDziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)