Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 17 czerwca. Imieniny: Laury, Leszka, Marcjana
06/09/2023 - 14:50

Banderia Konna ISKRA Dolina Dunajca poprowadzi barwny korowód w Piwnicznej - Zdroju

To oni co roku prowadzą przepiękny, barwny korowód podczas Festiwalu Lachów i Górali. Tak będzie również w piątek (8 września). Korowód otworzy Banderia Konna ISKRA Dolina Dunajca (piętnaście koni wierchem, siedem bryczek, w których będą jechali goście). Za nimi będą przemieszczali się też jeźdźcy z Ośrodka Jazdy Konnej Tadeusza, Kazimierza Maślanki z Piwnicznej - Zdroju. Z piwniczańskiego rynku na Nakło przejedzie też zabytkowy wóz strażacki z Ochotniczej Straży Pożarnej w Siołkowej, w gminie Grybów.

Przypominamy, że w tym roku korowód ruszy z piwniczańskiego Rynku o godz. 18, po zakończeniu mszy świętej i przejdzie na piwniczańskie Nakło.

Banderia Konna Iskra Dolina Dunajca liczy ponad 70 osób. Bierze udział w Festiwalu Lachów i Górali już po raz trzeci. W zeszłym roku w przejeździe brali także udział jeźdźcy z Ośrodka Jazdy Konnej w Piwnicznej Tadeusza i Kazimierza Maślanka.

- Łączymy Lachów i Górali mieszkających w Dolinie Dunajca, od Łącka do Nowego Sącza. Mężczyzn i kobiety – mówi Roman Zwoliński. - Od lat uczestniczymy w uroczystościach patriotycznych, religijnych i kulturalnych na terenie Sądecczyzny. Jesteśmy obecni również na Święcie Dzieci Gór. Bierzemy udział w spacerze patriotycznym z harcerzami, jesteśmy na redyku w Obidzy i w Szczawnicy.

Banderia konna Iskra Dolina Dunajca współorganizuje uroczystości patriotyczne upamiętniające ofiary zbrodni w Trzetrzewinie. Jej członkowie uczestniczą w mszach patriotycznych na Błyszczu, Za Górą, na Przehybie, Koziarzu i wielu innych. Organizowali też Marsz w obronie dobrego imienia św. Jana Pawła II. 

- Realizujemy szereg imprez ukazujących kulturę i tradycje naszego regionu np.: Koń w tradycji Lachów I Górali w Podegrodziu, Zwyczaje Lachów I Górali Noc Kupały - dodaje nasz rozmówca.

Banderia Konna ISKRA Dolina Dunajca działa jako stowarzyszenie od lutego 2021 roku.

Zobacz PROGRAM 3. FESTIWALU LACHÓW I GÓRALI.

([email protected], fot. ES), © Materiał chroniony prawem autorskim.Dziękujemy za przesłanie błędu