Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 17 kwietnia. Imieniny: Anicety, Klary, Rudolfina
25/03/2022 - 10:15

Wybierasz się w Tatry? Od marca obowiązuje tam zakaz poruszania się po zmroku

Jeśli wybierasz się w Tatry to pamiętaj o tym, że od 1 marca obowiązuje tam zakaz poruszania się po zmierzchu. Nocą i wczesnym rankiem na obszernych TPN żerują zwierzęta, które potrzebują spokoju. Ograniczenie trwa do końca listopada.

Jeśli wybierasz się w Tatry to pamiętaj o tym, że od 1 marca obowiązuje tam zakaz poruszania się po zmierzchu. Przepis ten jest związany z ochroną zwierząt zamieszkujących TPN. Noc jest często okresem ich żerowania i swobodnego przemieszczania się. 

O zakazie przebywania na terenie TPN po zmroku przypomina leśniczy z Morskiego Oka, Grzegorz Bryniarski. -To jest czas, kiedy zwierzyna ma swoje pięć minut. Potrzebuje spokoju, dużo zwierząt wtedy żeruje. 

Nie chodzi jednak tylko o dobro zwierząt. Zakaz wędrówki po zmierzchu to także formą ochrony turystów przed konsekwencjami spotkania z niedźwiedziem czy wilkiem. Nocą zwierzęta stają się zwykle bardziej agresywne, zaskoczony i przestraszony drapieżnik może być groźny.

Nocne wycieczki niosą za sobą też inne zagrożenia. Jeśli doszłoby do wypadku to w akcję ratunkową musiałby zostać zaangażowanych kilkudziesięciu nawet ratowników TOPR. Ograniczenie poruszania się po szlakach obowiązuje do 30 listopada. (MK) fot. (MK) Żródło: TPN ZakopaneDziękujemy za przesłanie błędu