Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 2 października. Imieniny: Racheli, Sławy, Teofila
27/06/2023 - 13:15

Śmiertelny wirus atakuje koty. Główny Inspektor Weterynarii wydał zalecenia

W Państwowym Instytucie Weterynaryjnym w Puławach do poniedziałku do godz. 11 zostało przebadanych jedenaście próbek pobranych od kotów z Trójmiasta, Lublina oraz Poznania – poinformował Główny Inspektor Weterynarii. – Dziewięć z przebadanych próbek dało wynik dodatni w kierunku grypy H5N1. Sygnały o chorych kotach płyną z różnych części Polski. Są już wydane zasady zapobiegania możliwemu kontaktowi kotów z wirusem. Naprawdę warto się z nimi zapoznać.

Czytaj także: Pomór kotów w Polsce. Główny Inspektor Weterynarii w oświadczeniu o pierwszych wynikach badań

Przypomnijmy, że z różnych części Polski płyną informacje o chorobie i śmierci kotów, które na nią zapadły. Na 11 przebadanych zwierząt u 9 stwierdzono zakażenie ptasią grypą.

W poniedziałek w Głównym Inspektoracie Weterynarii odbyła się narada sanitarna, na której omówiono plan dalszego postępowania. Specjaliści chcą monitorować przypadki choroby, by lepiej opracować dane dotyczące jej przebiegu i występowania.

Jak podaje Główny Inspektor Weterynarii, na razie nie udało się ustalić źródła zakażeń.

Jak dowiedział się „Sądeczanin” w Powiatowym Inspektoracie Weterynarii w Nowym Sączu ta instytucja nie ma na razie żadnych sygnałów, aby w Nowym Sączu i na Sądecczyźnie były odnotowywane przypadki ptasiej grypy u kotów. Takich nie ma i oby ich nie było.

Dalszą część artykułu czytaj na następnej stronie - TUTAJDziękujemy za przesłanie błędu