Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 24 kwietnia. Imieniny: Bony, Horacji, Jerzego
08/11/2022 - 11:15

Referendum śmieciowe w Nowym Sączu kosztowało mniej niż zakładano. Ile miasto na nie wydało?

Lokalne referendum w sprawie „sposobu zagospodarowania odpadów komunalnych na terenie miasta Nowego Sącza” było tańsze, niż pierwotnie zakładano. Koszty jego przeprowadzenia są już znane. Miasto wydało na nie 128 tysięcy złotych. To o połowę mniej niż przewidywano.

Czytaj także: 730 lat temu został założony Nowy Sącz. Uroczysta sesja Rady Miasta i wyróżnienia

Pierwotnie szacowano, że przeprowadzenie referendum pochłonie 250 tysięcy złotych i tyle zabezpieczono w miejskim budżecie.

Przypomnijmy, że referendum zostało przeprowadzone 25 lipca. Mieszkańcy mieli się w nim wypowiedzieć czy w mieście powinna być wybudowana spalarnia odpadów. Taką chciałaby wybudować na jednej ze swoich działek przy ul. 29 Listopada w Nowym Sączu firma Newag. Na to jednak nie zgadzają się mieszkańcy przede wszystkim osiedla Nawojowska. Obawiają się sąsiedztwa tego typu instalacji - blisko ich mieszkań, domów, przedszkoli oraz szkół.

Ilu mieszkańców poszło do referendum i w nim zagłosowało?

Lokalne referendum okazało się jednak nieważne. Dwudziestego piątego lipca do urn wyborczych poszło 4175 mieszkańców. Frekwencja wyniosła 6,59 proc. Aby było ono ważne potrzebna była obecność przy urnach i głosowanie co najmniej 30 proc. mieszkańców z 63333 uprawnionych do głosowania.

Wątpliwości, co do tego, czy termin przeprowadzenia referendum jest właściwy (środek lata i sezonu urlopowego) od początku mieli i głośno je wyrażali sądeccy radni z opozycyjnego wobec prezydenta miasta klubu PiS-Wybieram Nowy Sącz, ale także przeciwnicy budowy spalarni. Oni mówili głośno, że pytania, które znalazły się na karcie referendalnej i na które mieli odpowiedzieć mieszkańcy są nieprecyzyjne. Niewykluczone też, że na niezbyt dużą frekwencję podczas referendum miały wpływ niejasności, dotyczące tego czy uchwała, jaką podjęła Rada Miasta o przeprowadzeniu referendum jest legalna czy nie. Przypomnijmy, że takie wątpliwości pojawiły się w mieście kilka dni przed referendalnym głosowaniem.

Czytaj także: Bezpłatne „Echo serca” dla mieszkańców Nowego Sącza. Wystarczy się zapisać

Uchwałę zaskarżyli do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego wojewoda małopolski oraz przeciwnicy przeprowadzenia referendum - Społeczny Komitet „Stop Spalarni”. W tej sprawie nie ma jeszcze rozstrzygnięcia.

Jakie były koszty przeprowadzenia referendum?

Jakie były koszty przeprowadzenia referendum w Nowym Sączu wiadomo z dokumentu, przygotowanego przez miasto Rozliczenie referendum było gotowe 30 września br., ale zostało one opublikowane w Biuletynie Informacji Publicznej dopiero 2 listopada.

Z przedstawionego oficjalnego rozliczenia można dowiedzieć się, że koszty przeprowadzenia referendum zamknęły się kwotą dokładnie 128 168 złotych. Największą część z tej sumy pochłonęły diety członków komisji. Na uregulowanie tych należności przeznaczono 114 950 zł.

Na czym zaoszczędzono?

Jak wynika z danych przedstawionych w dokumencie przygotowanym przez wydział organizacyjno-administracyjny Urzędu Miasta, na druk obwieszczeń wydano nieco ponad 3 tysiące złotych. Według przeciwników budowy spalarni, to, że referendum okazało się nieważne było między innymi efektem tego, że było ono słabo rozpropagowane.

[email protected], fot. IM.







Dziękujemy za przesłanie błędu