Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 6 lutego. Imieniny: Amandy, Bogdana, Doroty
23/01/2023 - 13:55

Na Wawelu w Krakowie pojawiły się lisy. Wyglądają pięknie, ale przenoszą choroby

Zwiedzając różne miejsce często napotykamy psy czy koty. Ich widok nas nie dziwi. Nieco inaczej sytuacja wygląda jednak w przypadku lisów. Te zwierzęta w miejsca publiczne już tak często się nie zapuszczają. Niedawno postanowiły jednak trochę pozwiedzać.

Lisy w Polsce

Dużo w ostatnim czasie mówi się o tym, że w naszej okolicy grasują wilki. Komunikaty ostrzegające przed nimi dotyczą m.in. powiatu gorlickiego. Widywane były tam już w kilku miejscach. Nie tylko te zwierzęta zapuszczają się jednak w miejsca publiczne. Nie brakuje też lisów.

W całym regionie jest ich bardzo dużo. Często możemy je zobaczyć nocą, kiedy przechadzają się po ulicach. Tym razem było jednak inaczej. Lisy postanowiły… zwiedzić krakowski Wawel. To z pewnością widok niecodzienny, choć trzeba też przyznać, że w całym Krakowie ich nie brakuje.

Lisy na Wawelu w Krakowie

- Odwiedziny lisów w mieście nie są odosobnionym przypadkiem, gdyż zwiększona liczebność tych zwierząt oraz ich występowanie w granicach dużych miast jest zjawiskiem obserwowanym w całej Europie – przekazuje krakowski Urząd Miasta.

Oprócz podziwiania czworonożnych gości na Wawelu, mieszkańcy muszą jednak również zachowywać ostrożność. Lisy mogą być nosicielami wielu pasożytów i chorób m.in. wścieklizny. - Przede wszystkim nie powinniśmy się do nich zbliżać. W przypadku spotkania najlepiej spokojnie oddalić się z miejsca. Nie wolno ich drażnić, ani dokarmiać – informuje krakowski magistrat.

Charakterystyka lisów

Lisy występujące w Polsce charakteryzuje wydłużony tułów i pysk oraz puszysty ogon – „kita”. Szczególnie zauważalne są u nich długie, trójkątne uszy. Niszczą gryzonie. Co ciekawe, rocznie potrafią wytępić 2700 norników. Chorują na wściekliznę, czym mogą zarażać też ludzi. Dodajmy jednak, że od lat w Polsce nie stwierdzono zachorowania przez człowieka na tę chorobę. Do ostatniego zgonu doszło w 2002 roku. Naturalnymi wrogami lisów są wilki, psy czy jastrzębie. ([email protected], fot.: Pixabay, Pexels - zdjęcie ilustracyjne/ ikona)

Aby zobaczyć zdjęcia lisów na Wawelu przejdź na kolejną stronę TUTAJDziękujemy za przesłanie błędu