Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 24 września. Imieniny: Dory, Gerarda, Maryny
08/02/2023 - 11:05

Korzenna: PUK dostał milion złotych dotacji. Powstaną kolejne przydomowe oczyszczalnie

Do Przedsiębiorstwa Usług Komunalnych Korzenna trafił ponad milion złotych z funduszy unijnych. Pieniądze pomogą rozwiązać ściekowy problem na terenie gminy Korzenna.

1 043 770 złotych – na taką kwotę opiewa promesa, którą otrzymało Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych Korzenna od marszałka województwa małopolskiego. Dofinansowanie pozyskano ze środków unijnych w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.

Co uda się zrobić za te pieniądze? Przede wszystkim PUK wybuduje kolejne 32 przydomowe oczyszczalnie ścieków. Oczyszczalnie powstaną tam, gdzie ze względów technicznych budowa sieci kanalizacyjnej nie jest możliwa lub z powodu niskiej gęstości zaludnienia nie ma możliwości pozyskania dofinansowania z zewnątrz.

Przydomowe oczyszczanie rozwiążą więc ściekowy problem u kolejnych mieszkańców. – Nabór gospodarstw, które były zainteresowane skorzystaniem ze wsparcia unijnego, przeprowadzono jeszcze pół roku temu. Zgłosili się do niego mieszkańcy z różnych sołectw z terenu całej gminy – tłumaczą pracownicy Urzędu Gminy Korzenna.

- Dotychczas na terenie gminy w ramach projektów realizowanych przez gminę wybudowano ponad 200 przydomowych oczyszczalni – dodają urzędnicy. Pisaliśmy o tym tutaj: Przydomowe oczyszczalnie to jedyne rozwiązanie? Gmina wybudowała ich ponad 200

Ale pozyskany milion złotych wystarczy też na rozbudowę sieci wodociągowej w Koniuszowej. Jak mówi Stanisław Przychocki, prezes PUK, dofinansowanie pomoże też w zakupie pojazdu ascenizacyjnego, czyli szambiarki. Wóz pomoże w utrzymaniu przydomowych oczyszczalni.

- Teraz w przetargu zostanie wyłoniony wykonawca inwestycji, a następnie rozpoczną się prace, które mają się zakończyć w tym roku – informuje Urząd Gminy w Korzennej. ([email protected], fot. archiwum Sądeczanina)Dziękujemy za przesłanie błędu