Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 28 kwietnia. Imieniny: Bogny, Walerii, Witalisa
12/08/2022 - 16:35

Koniec koszmaru na osiedlu Piątkowa? Potok Łubinka przestanie zagrażać ludziom

Mieszkańcy, których posesje systematycznie są zalewane przez wezbrane wody potoku Łubinka porównują życie przy nim do „siedzenia na tykającej bombie”. Tylko oni wiedzą jaka niszczącą siłę może mieć ten potok i ile trwa usuwanie wyrządzonych przez niego zniszczeń. Po roku od ubiegłorocznej błyskawicznej powodzi w osiedlu Piątkowa ruszają konsultacje społeczne pierwszego etapu niekonwencjonalnego systemu ochrony przeciwpowodziowej. Potok Łubinka ma być nareszcie uregulowany.

Czytaj także: Logo PKS wywołało sensację, teraz nie wiadomo, co się z nim stanie

W ramach tej inwestycji przewidziano między innymi budowę kanałów ulgi oraz zbiorników kompensujących i polderów.

Przypomnijmy, że równo rok temu nad potokiem Łubinka w osiedlu Piątkowa po opadnięciu wody, kiedy mieszkańcy zajęci byli usuwaniem zniszczeń, jakie wyrządziła wówczas Łubinka padła deklaracja regulacji potoku. Złożyli ją wizytujący to miejsce Marek Gróbarczyk, minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej, Przemysław Daca, prezes Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie oraz wicewojewoda Józef Leśniak (zmarł w tym roku).

W lipcu ubiegłego roku mieszkańcy między innymi osiedla Piątkowa po raz kolejny doświadczyli niszczycielskiej siły potoku Łubinka i potoku Łęgówka. W ubiegłym roku wystarczyło kilkadziesiąt minut bardzo intensywnego nawalnego deszczu, by wiele posesji znajdujących się nieopodal tych potoków znowu pływało.

Rok temu nad potokiem Łubinka, nieopodal Miasteczka Galicyjskiego padły deklaracje, że zostanie on uregulowany. Teraz Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Krakowie Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie rozpoczyna konsultacje społeczne projektu „koncepcja zabezpieczenia przeciwpowodziowego Doliny Potoku Łubinka od mostu w ciągu ul. Nowochruślickiej do ujścia potoku Łęgówka w Nowym Sączu”.

- Wody Polskie zapraszają wszystkich zainteresowanych mieszkańców na konsultacje dotyczące wspomnianego projektu w ramach zabezpieczenia powodziowego Łubinki - mówi radny Artur Czernecki.

Konsultacje odbędą się 18 sierpnia w ratuszu w Miasteczku Galicyjskim o godz. 16.

- Na to spotkanie zapraszamy mieszkańców Nowego Sącza i przedstawicieli instytucji – dodaje radny Czernecki. - Nie chcielibyśmy, żeby ta inwestycja za jakiś czas była blokowana. Odkładanie realizacji tego zadania w czasie jest niebezpieczne, o czym mogliśmy się przekonać w ubiegłym roku.

Zdaniem Ilony Orzeł, radnej i mieszkanki osiedla Piątkowa, konsultacje społeczne to bardzo ważny element składający się na przygotowywany proces regulacji potoku Łubinka.

- Chcemy, jako radni Nowego Sącza zaangażować się w te konsultacje i pomóc mieszkańcom. Nie będzie to sprawa łatwa. Mamy tego świadomość i mamy świadomość tego, że mogą pojawić się sytuacje konfliktowe. Tutaj od mieszkańców bardzo dużo zależy. Stąd nasz apel do nich, aby podeszli ze zrozumieniem do tego tematu, aby szli na kompromis, by ta inwestycja mogła być realizowana.

Z koncepcją można się też zapoznać od 11 sierpnia do 1 września w Urzędzie Miasta oraz siedzibie Zarządu Zlewni w Nowym Sączu.

- Mamy już dość powodzi. W zeszłym roku zalało mi cały ogród i studnie, ale też wszystkim moim sąsiadom. Do powodzi dochodziło nawet dwa razy w roku. Jeśli uda się zrealizować tę inwestycję, to będziemy bardzo wdzięczni. To będzie dla nas wybawienie - przyznaje Elżbieta Drożdż, mieszkanka okolic rzeki Łubinki.

Jeśli konsultacje i kolejne etapy przebiegać będą zgodnie z planem, w 2023 przygotowana zostanie pełna dokumentacja projektowa, a prace będą mogły zakończyć się w 2024 roku.

Wdrożenie w życie niekonwencjonalnego systemu ochrony przeciwpowodziowej nie będzie tanim przedsięwzięciem. Wiceminister Infrastruktury Marek Gróbarczyk odpowiedzialny za kwestie krajowej gospodarki wodnej mówił w ubiegłym roku o kwocie 30 mln złotych.

[email protected], fot. IM.







Dziękujemy za przesłanie błędu