Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 1 marca. Imieniny: Albina, Antoniny, Radosławy
29/01/2024 - 11:10

Gródek nad Dunajcem: szczenięta mogły zamarznąć w pustostanie. Znaleźli im nowe domy

Porzucone w pustostanie szczeniaki z Gródka nad Dunajcem trafiły w dobre ręce. Cudem zostały odratowane przed śmiercią z głodu i zimna. Adoptowali je okoliczni mieszkańcy. Urząd Gminy zapłaci za sterylizację tych psiaków.

Gródek nad Dunajcem: szczenięta mogły zamarznąć w pustostanie. Znaleźli im nowe domy

W Gródku nad Dunajcem, na terenie jednego z pustostanów znaleziono suczkę i jej sześć szczeniąt. Miały po ok. dwa miesiące. Miejsce, w którym zwierzęta przebywały to opuszczone zabudowania gospodarcze, otoczone lasem i bez zabudowań w najbliższym sąsiedztwie. Fatalne warunki i mróz sprawiły, że zwierzęta były bliskie śmierci.

Uratował je, po interwencji mieszkańców, Jacek Nędza, miejscowy weterynarz. - Początkowo nie udało się nam złapać ich matki, była nieufna i nie podchodziła do klatki, a ze względu na mróz w nocy nie chcieliśmy podawać jej środków usypiających w karmie. Mogłaby zamarznąć we śnie. Ostatecznie jednak wszystko skończyło się dobrze - opowiada Jacek Nędza.

Urząd Gminy w Gródka nad Dunajcem przez ostatni miesiąc starał się znaleźć nowe domy dla szczeniąt. - Chętni umowy adopcyjne zawierali z gminą, dzięki temu będą mogli liczyć na pokrycie przez samorząd kosztów sterylizacji zwierzą, gdy te wyrosną - informują urzędnicy. - Zwracamy się o wyczulenie na wszelkie przypadki i odstępstwa w sprawie pozostawienia zwierząt bez należytej opieki podczas trudnych warunków zimowych - przypominają.

Jak dbać zimą o psa

Trzeba zapewnić swojemu psu ocieploną budę poprzez wyłożenie jej elementów kocem lub słomą oraz zakrycie wejścia od góry uchylną klapką. Brak ruchu to podstawowy czynnik wychłodzenia organizmu psa, dlatego trzeba zwolnić zwierzę z łańcucha podczas silnych mrozów. Trzeba też podawać ocieploną wodę do picia i zapewnić ciepłą karmę dwa razy dziennie. Jeżeli jest to możliwe, należy zabrać psa do domu.

Pamiętajmy również o innych zwierzętach, takich jak koty wolno bytujące w miastach, które są naturalnym sprzymierzeńcem człowieka w walce z gryzoniami. Zapewnijmy im wejście do piwnic lub korytarzy w trudnym okresie zimowym. U ptaków zachodzi bardzo szybka przemiana materii - gdy spadnie śnieg, dokarmiajmy je w stałych miejscach nie zapominając o systematyczności.

Kary za brak opieki nad zwierzętami

Ustawa o ochronie praw zwierząt ma aż 12 rozdziałów i 44 artykuły. Zgodnie z art. 77. Kodeksu wykroczeń, kto nie zachowuje zwykłych lub nakazanych środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia, podlega karze ograniczenia wolności, grzywny do tysiąca złotych albo karze nagany. BS (fot. UG Gródek nad Dunajcem)

Szczeniaki mogły zamrznąć w pustostanie w Gródku nad Dunajcem
Sześć szczeniąt z Gródka nad Dunajcem trafiło już do adopcji. W pustostanie groziła im śmierć z mrozu i głodu.


Dziękujemy za przesłanie błędu