Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 29 marca. Imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona
07/11/2022 - 15:25

Polska nie jest małym krajem

Spoglądając w naszą przeszłość, Norman Davies dowodzi, że w XXI wieku misją i powinnością Polski jest przewodzenie w regionie i wspieranie tych, którzy chcą dołączyć do europejskiej wspólnoty.

Nota od wydawcy:

W zmieniającej się sytuacji geopolitycznej niezbędne jest świeże spojrzenie na historię Polski. Norman Davies w swojej najnowszej książce udowadnia, że Polska po raz kolejny ma szansę odegrać w Europie kluczową rolę.

Civitas Schinesghe, Polonia, Lechistan – to tylko niektóre nazwy, którymi określano państwo polskie w jego dziejach. Kraj ten przez ponad tysiąc lat fascynował kupców i podróżników, a jego bogactwa przyciągały zazdrosne spojrzenia sąsiadów. Kolejni władcy powiększali terytorium, zawierali przymierza i unie, za sprawą których Rzeczpospolita stała się jedną z potęg Starego Kontynentu. Jej wielkość okazała się zarazem jej największą słabością.

Związanie się z tradycją Zachodu przez pierwszych Piastów było dziedzictwem, którego przyszło bronić potomkom Mieszków i Bolesławów. Wraz z odzyskaniem niepodległości siedemnastowieczna koncepcja antemurale Christianitatis przyjęła formę walki z totalitaryzmami. Doświadczenia cudu nad Wisłą, II wojny światowej, komunizmu oraz wreszcie rok 2004 dowiodły, że miejsce Polski jest w Europie.
Spoglądając w naszą przeszłość, Norman Davies dowodzi, że w XXI wieku misją i powinnością Polski jest przewodzenie w regionie i wspieranie tych, którzy chcą dołączyć do europejskiej wspólnoty.

POLSKA NIE JEST MAŁYM KRAJEM

(...) Jak na standardy europejskie, gra w pierwszej lidze: nie jest największa pod względem powierzchni czy liczby ludności, ale z pewnością plasuje się powyżej średniej. Z historycznego punktu widzenia można stwierdzić, że jej rozmiar przynosił same nieszczęścia: była zbyt mała, żeby konkurować na równych warunkach z wielkimi sąsiadami – Niemcami i Rosją – lecz zarazem zbyt duża, aby zostawić ją w spokoju. Jest ona pod wieloma względami wschodnim odpowiednikiem Hiszpanii – obecnie kraju średniej rangi, kiedyś jednak znacznie potężniejszego i bardziej wpływowego. Polska – o czym już się nie pamięta – rządziła niegdyś ziemiami rozleglejszymi od kontrolowanych przez Rosję. Owszem, był czas, gdy Rzeczpospolita Obojga Narodów była największym państwem Europy. (...)

Panie i panowie, bardzo dziękuję za miłe słowa! Mają państwo rację – od kilkudziesięciu lat próbuję uciec przed etykietką specjalisty od spraw polskich. Opracowałem historię Europy dla Oxford University Press. Następnie napisałem traktujące nie tylko o Anglii dzieje Wysp Brytyjskich, a ostatnio też książkę o Wrocławiu, czy może raczej powinienem tu mówić „Breslau”, która w co najmniej trzech czwartych dotyczy historii Niemiec.

Nie jestem więc do końca odpowiednią osobą, by mówić tu o Polsce. Zauważyłem też to samo, co państwo – organizatorzy zaplanowali nasze spotkanie w taki sposób, że mamy Polskę na Zachodzie, mamy Polskę na Wschodzie, ale nie mamy Polski pośrodku. Jedną z rzeczy, którą brytyjskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych zrobiło 10 lat temu, po upadku żelaznej kurtyny, było przeniesienie Polski, Czechosłowacji, Węgier i kilku innych krajów do nowego wydziału, nazwanego Wydziałem Europy Środkowej, który zajmuje się również Austrią. (...)

Norman Davies, Mała Europa, wydawnictwo Znak Horyzont, 2022







Dziękujemy za przesłanie błędu