Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 11 sierpnia. Imieniny: Luizy, Włodzmierza, Zuzanny
19/05/2018 - 12:30

Zespół Regionalny „Librantowianie”. Kandydat do nagrody SKT Sądeczanin

Co można zrobić w wieku 17 lat? Chodzić do szkoły, uczyć się, wychodzić ze znajomymi, a może założyć zespół promujący lokalną kulturę i tradycję? Tak właśnie wówczas (2014r.) 17-letnia Dominika Grońska założyła Zespół Regionalny „Librantowianie”.

W lutym 2014 roku powstała w Librantowej Szkółka Muzykowania Ludowego, gdzie pod przewodnictwem nauczyciela Jarosława Słaby, zaczęła się kształtować kapela. Wkrótce do pomysłu dołączyła starsza siostra Natalia Grońska, której zadaniem było zorganizowanie funduszy na zakup strojów.

Swój pierwszy koncert kapela zagrała już w październiku 2014 roku. W 2016 roku powstała sekcja tańca dziecięcego. Poprzez szereg inicjatyw Zespół Regionalny Librantowianie kultywuje tradycję Lachów Sądeckich i rodzimej miejscowości Librantowej.

Zespół Regionalny „Librantowianie” liczy obecnie ok. 40 osób. W sekcji tanecznej posiada dwie grupy wiekowe (dziecięcą oraz młodzieżową). Przy Zespole działa również kapela, która wykonuje tradycyjną muzykę z regionu Lachów Sądeckich, przy akompaniamencie kontrabasu, skrzypiec, klarnetu i trąbki.

"Librantowianie" w swoim dorobku mają barwne widowisko pt. „Na Maliniu - przy pasioniu” (obraz dawnej sztuki wypasu bydła), suity tańców lachowskich, zapomniane przyśpiewki oraz tradycyjne pieśni religijne.

Chcąc ocalić od zapomnienia lokalną tradycję zespół co roku wykonuje własnoręcznie krzyżyki wielkanocne na domostwa dla mieszkańców. Św. Bernard z Clairvaux mówił, że „widzimy dalej, bo stoimy na ramionach gigantów” - dlatego też w swej działalności Librantowianie szczególną uwagę poświęcają najstarszym członkom miejscowości. Tych, którzy nie mogą wychodzić z domu odwiedzają z muzyką.

Głęboko przekonani o tym, że budowanie nowoczesnego społeczeństwa patriotycznego rozpoczyna się w lokalnych społecznościach, stąd też członkowie Zespołu prowadzą warsztaty z zakresu promocji kultury i ginących zawodów dla najmłodszych mieszkańców miejscowości i okolic. Zespół bardzo często koncertuje w swojej rodzinnej miejscowości podczas mszy i innych uroczystości. Również w innych zakątkach Polski rozpowszechnia tradycje i dawne zwyczaje Lachów Sądeckich.

Dotychczasowe wyróżnienia to kwalifikacja do 42. Karpackiego Festiwalu Dziecięcych Zespołów Regionalnych w Rabce-Zdrój 2018

Zespół Regionalny Librantowianie to grupa młodych pasjonatów folkloru, gdzie najstarszy członek zespołu ma 26 lat. Poprzez swoją działalność chcemy pokazać innym młodym osobom, jak ważne w życiu jest poczucie tożsamości etnicznej i kultywowanie własnej tradycji. Uważamy, że przywiązanie do swojego miejsca pochodzenia jest jednym z fundamentów na których budujemy przyszłość. Biją w nas lachowskie serca, a w naszych żyłach płynie lachowska krew. Pragniemy, aby tych serc było coraz więcej.

Kierownik Zespołu: Dominika Grońska
Choreograf: Paweł Michalik
Kierownik kapeli: Jarosław Słaby

Głosuj na: Zespół Regionalny LIBRANTOWIANIE – SMS o treści SKT.27 pod numer 7168 (koszt 1,23 zł brutto) lub ZAGŁOSUJ ONLINE lub wydrukuj i wypełnij KUPON

MOŻESZ ZAGŁOSOWAĆ NA WSZYSTKIE TRZY SPOSOBY

Kliknij i zobacz listę wszystkich nominowanych w VI Plebiscycie "O Nagrodę SKT Sądeczanin".Dziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)