Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 8 grudnia. Imieniny: Delfiny, Marii, Wirginiusza
02/05/2019 - 17:25

Zespół Regionalny Janczowioki. Kandydat do Nagrody SKT Sądeczanin

Zespół powstał w 2008 roku, po zakończeniu projektu edukacji regionalnej, jako grupa dziecięca. W kolejnym roku, dzięki usilnym staraniom Marii Kogut, ówczesnej dyrektor Szkoły Podstawowej w Janczowej, zaczęła powstawać dorosła grupa śpiewacza, która po dwóch latach poszerzyła repertuar o wykonywanie tańców.W ramach różnorodnych projektów udało się doposażyć Zespół Regionalny Janczowioki w stroje regionalne zgodnie z opracowaniem Marii Załuskiej-Brylak. Jednym z najbardziej znaczących projektów było opracowanie solidnego projektu działalności kulturalnej w ramach programu „Mecenat Małopolski”, dzięki któremu zespół pozyskał fundusze na przeprowadzenie warsztatów śpiewu i tańca z profesjonalnym instruktorem i mógł udoskonalić swój kunszt. W 2016 roku zakupiono instrumenty, dzięki czemu zaczęła działać kapela regionalna Janczowioki.

Zespół działa w trzech grupach: dziecięcej, średniej i dorosłej. Każda z grup liczy średnio 20 osób, które spotykają się raz w tygodniu na próbach. Kapela liczy 6 osób i również ćwiczy raz w tygodniu. Wszystkie grupy prezentują folklor z pogranicza Lachów i Pogórzan, na który składają się charakterystyczne zabawy, piosenki i pieśni oraz tańce.

Zespół integruje społeczność lokalną wsi Janczowa. Organizuje pikniki, imprezy środowiskowe, uczestniczy w życiu kulturalnym gminy poprzez udział w dożynkach, koncertach kolęd, majówkach, obchodach świąt i rocznic, także na terenie powiatu, współdziałając z Fundacją Sądecką.

Zespół na swoim koncie ma liczne osiągnięcia m.in.: 1 miejsce w Międzynarodowym Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Tuchowie, drugie miejsce w Międzynarodowym Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Będzinie, opracowanie widowisk regionalnych „Wesele na Pograniczu” i „Potańcówka na Pograniczu”.

Członkowie zespołu poprzez swoje prospołeczne postawy i aktywność przyczyniają się do propagowania piękna kultury, pozwalają  ocalić od zapomnienia tańce, pieśni i zwyczaje przodków, umożliwiają zaszczepienie umiłowania do folkloru i tradycji dzieciom oraz dają możliwość ukazania Ziemi Sądeckiej, gminy Korzenna  i małej wsi Janczowa.

Zespół Regionalny JANCZOWIOKI – SMS o treści SKT.16 pod numer 7168 (koszt 1,23 zł brutto) lub ZAGŁOSUJ ONLINE lub wydrukuj i wypełnij KUPON

MOŻESZ ZAGŁOSOWAĆ NA WSZYSTKIE TRZY SPOSOBY

Kliknij i zobacz listę wszystkich nominowanych w VII Plebiscycie O Nagrodę SKT Sądeczanin 2019.

RG [email protected]

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście, zaznacz fragment z błędem i wyślij do redakcjiDziękujemy za przesłanie błędu

Partnerzy