Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 25 kwietnia. Imieniny: Jarosława, Marka, Wiki
19/05/2018 - 12:40

Zespół Janczowioki. Kandydat do Nagrody SKT Sądeczanin

Zespół Janczowioki działa przy Stowarzyszeniu Rozwoju Wsi Janczowa " Janczowska Wspólnota".

W 2008 roku, przy okazji realizacji wśród dzieci szkolnych projektu  regionalnego "Moja mała wielka Ojczyzna" postanowiłam nie kończyć działań z chwilą zakończenia projektu a kontynuować naukę tańca regionalnego i śpiewu wśród dzieci, tym bardziej że były chętne dzieci spoza szkoły. Opłacaliśmy te zajęcia z funduszy zdobytych przez Stowarzyszenie, stąd też zdobywaliśmy środki na zakup strojów, opracowanie monografii przez Panią Marię Brylak - Załuską.

Zainicjowałam grupę śpiewaczą wśród dorosłych, 12-14 osób, które chodziły i ćwiczyły śpiew oraz występowały przy różnych okazjach na piknikach, dożynkach. Kolejne projekty poszerzały skład grupy, zaczęły się próby tańca, pozyskiwaliśmy środki na zakup strojów.

Na początku tego roku roku rozpoczęła swoje próby kapela po znalezieniu chętnych do gry, instrumenty zakupiliśmy z projektu i teraz w trzech grupach prowadzimy próby i zajęcia. Radzimy sobie raczej sami z funduszy projektów, tak też zdobyliśmy stroje dla całej liczącej już terazok. 50 osób grupy.

Opracowujemy piosenki i tańce regionu Lachów Wschodnich, do którego należy Janczowa, uczestniczymy w programach gminnych ale przede wszystkim poszukujemy piosenek i tańców naszej wsi i okolic, mając kilku starszych członków zespołu.

Zespół Janczowioki występował w Pałacu Prezydenckim dla prezydenta Dudy w czasie wycieczki do Warszawy 9 października 2017. Spotkał się z Panią Agatą Kornhauser-Dudą w Szkole w Janczowej podczas wizyty pani prezydentowej w tej szkole, zespół bierze udział w dożynkach i konkursach kolęd.

Dyrektor Szkoły w Janczowej Maria Kogut


Instruktor : Wioleta Matusik
Kierownik kapeli: Bogdan Matusik

Głosuj na: Zespół JANCZOWIOKI – SMS o treści SKT.25 pod numer 7168 (koszt 1,23 zł brutto) lub ZAGŁOSUJ ONLINE lub wydrukuj i wypełnij KUPON

MOŻESZ ZAGŁOSOWAĆ NA WSZYSTKIE TRZY SPOSOBY

Kliknij i zobacz listę wszystkich nominowanych w VI Plebiscycie "O Nagrodę SKT Sądeczanin".

Zobacz także w tej kategoriiDziękujemy za przesłanie błędu