Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 16 października. Imieniny: Ambrożego, Florentyny, Gawła
19/05/2018 - 12:15

Stowarzyszenie Miłośników Historii I PSP. Kandydat do Nagrody SKT Sądeczanin

Stowarzyszenie Miłośników Historii I Pułku Strzelców Podhalańskich jest jednym z kandydatów w plebiscycie SKT „Sądeczanin". Skupia prawdziwych pasjonatów, którzy przybliżają, podczas różnorodnych imprez rekonstrukcyjnych to, czym zasłużyli się w dziejach kraju i regionu słynni strzelcy.

Organizacja skupiająca pasjonatów historii została powołana do życia w 2012 roku. Początkowo zrzeszała kilkanaście osób. Obecnie liczy 20 członków. Jej prezesem jest Wiesław Piorunik, a wiceprezesem Stanisław Szambelan, wielki pasjonat historii Polski, historii dziejów i I i II wojny światowej, wnuk żołnierza armii austro-węgierskiej – XX pułku C. K. Armii w Nowym Sączu tzw. cwancyngierów.

Stanisław Szambelan jest współzałożycielem Stowarzyszenia Miłośników Historii I Pułku Strzelców Podhalańskich, jak również współzałożycielem Grupy Rekonstrukcji Historii Gorlice 1915.

Stowarzyszenie Miłośników Historii I Pułku PSP  skupia osoby, które interesują się historią tej zasłużonej dla regionu i kraju jednostki wojskowej, techniką wojskowości i działaniami oręża polskiego.

Członkowie stowarzyszenia biorą udział w inscenizacjach oraz rekonstrukcjach historycznych m.in. w „Bitwie Gorlickiej, „pacyfikacjach polskiej wsi”, pokazach plenerowych, sesjach i konferencjach historycznych, a także w różnych historycznych produkcjach filmowych. Można ich zobaczyć w filmie o ks. Gurgaczu.

Stowarzyszenie zgłosiła do VI Plebiscytu „O Nagrodę Społeczno-Kulturalnego Towarzystwa Sadeczanin” Irena Miczołek z grybowskiego oddziału SKT „Sądeczanin.

- Stowarzyszenie popularyzuje i pogłębia wiedzę o regionie, przybliża miejsca niezwykle ważne dla historii Sądecczyzny, historię I Pułku Strzelców Podhalańskich – przyznaje pani Irena. –  Stara się ocalić od zapomnienia to, co ważne.

Głosuj na: Stowarzyszenie Miłośników Historii I Pułku Strzelców Podhalańskich – SMS o treści SKT.30 pod numer 7168 (koszt 1,23 zł brutto) lub ZAGŁOSUJ ONLINE lub wydrukuj i wypełnij KUPON

MOŻESZ ZAGŁOSOWAĆ NA WSZYSTKIE TRZY SPOSOBY

Kliknij i zobacz listę wszystkich nominowanych w VI Plebiscycie "O Nagrodę SKT Sądeczanin".

[email protected], Fot. arch. Stowarzyszenia Miłośników Historii I Pułku Strzelców Podhalańskich, Tomasz Kowalski

Jeśli zauważyłeś błąd, zaznacz fragment tekstu zawierający ten błąd.Dziękujemy za przesłanie błędu