Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 29 marca. Imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona
24/10/2018 - 12:15

Stowarzyszenie Miłośników Historii I PSP skupia prawdziwych pasjonatów

Stowarzyszenie Miłośników Historii I Pułku Strzelców Podhalańskich jest jednym z kandydatów w plebiscycie SKT „Sądeczanin". Skupia prawdziwych pasjonatów, którzy przybliżają, podczas różnorodnych imprez rekonstrukcyjnych to, czym zasłużyli się w dziejach kraju i regionu słynni strzelcy.

Organizacja skupiająca pasjonatów historii została powołana do życia w 2012 roku. Początkowo zrzeszała kilkanaście osób. Obecnie liczy 20 członków. Jej prezesem jest Wiesław Piorunik, a wiceprezesem Stanisław Szambelan, wielki pasjonat historii Polski, historii dziejów i I i II wojny światowej, wnuk żołnierza armii austro-węgierskiej – XX pułku C. K. Armii w Nowym Sączu tzw. cwancyngierów.

Stanisław Szambelan jest współzałożycielem Stowarzyszenia Miłośników Historii I Pułku Strzelców Podhalańskich, jak również współzałożycielem Grupy Rekonstrukcji Historii Gorlice 1915.

Stowarzyszenie Miłośników Historii I Pułku PSP  skupia osoby, które interesują się historią tej zasłużonej dla regionu i kraju jednostki wojskowej, techniką wojskowości i działaniami oręża polskiego.

Członkowie stowarzyszenia biorą udział w inscenizacjach oraz rekonstrukcjach historycznych m.in. w „Bitwie Gorlickiej, „pacyfikacjach polskiej wsi”, pokazach plenerowych, sesjach i konferencjach historycznych, a także w różnych historycznych produkcjach filmowych. Można ich zobaczyć w filmie o ks. Gurgaczu.

Stowarzyszenie zgłosiła do VI Plebiscytu „O Nagrodę Społeczno-Kulturalnego Towarzystwa Sadeczanin” Irena Miczołek z grybowskiego oddziału SKT „Sądeczanin.

- Stowarzyszenie popularyzuje i pogłębia wiedzę o regionie, przybliża miejsca niezwykle ważne dla historii Sądecczyzny, historię I Pułku Strzelców Podhalańskich – przyznaje pani Irena. –  Stara się ocalić od zapomnienia to, co ważne.

[email protected]., Fot. arch. Stowarzyszenia Miłośników Historii I Pułku Strzelców Podhalańskich, Tomasz Kowalski. Materiał na otwartej licencji Creative Commons 3.0 Polska (BY-SA)





Zobacz także w tej kategorii



Dziękujemy za przesłanie błędu