Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 29 marca. Imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona
11/05/2017 - 08:35

Przyszowianie. Nagroda SKT Sądeczanin 2017

To jeden z młodszych zespołów działających w naszym regionie. Zespół Regionalny „Przyszowianie” zadebiutował na scenie w 2001 roku, ale już mają na koncie wiele sukcesów i występów na polskich i zagranicznych scenach.

Przyszowa to miejscowość licząca około 2300 mieszkańców administracyjnie należąca do powiatu limanowskiego, ale etnograficznie przynależna do Lachów Sądeckich. I to właśnie w tej miejscowości w czerwcu 2001 roku z inicjatywy Andrzeja Bargła, Jerzego Hebdy i Franciszka Hebdy powstał Zespół Regionalny „Przyszowianie”, który pierwsze próby rozpoczął przed organizowanymi przez tamtejszy Ośrodek Kultury I Wiejskimi Dożynkami. Kapelę tworzyli wtedy: Andrzej Twaróg (basy), Mieczysław Kuzar (klarnet), Arkadiusz Wilk (akordeon), Władysław Bugajski (skrzypce), Ryszard Mól (skrzypce) i Stanisław Plata (trąbka). W początkowych próbach i występach uczestniczyli także: Józef Nawalaniec, Emanuela Śmierciak, Władysław Hebda, Bernardeta Saska, Franciszek Hebda, Krystyna Skirlińska, Zbigniew Pająk, Władysława Kuzar, Stanisław Hebda i Katarzyna Kuzar. Czteropokoleniowy zespół prowadził wówczas Andrzej Bargieł.
„Przyszowianie” na scenie zadebiutowali 15 sierpnia 2001 r. Były przyśpiewki, tańce i muzyka Lachów Sądeckich, która podbiła serca publiczności. Spodobali się także władzom gminy, a dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Łukowicy zakupił pierwsze materiały na uszycie regionalnych kamizelek, spodni i koszul, a wraz z upływem czasu buty, pasy, kapelusze, instrumenty muzyczne, kaftany i inne stroje.
Zespół długo nie odpoczywał po debiucie, bo już trzy tygodnie później wziął udział w Powiatowym Święcie Owocobrania w Łukowicy. A potem były kolejne konkursy, przeglądy, koncerty, gdzie „Przyszowianie” dzielnie się prezentowali i odnosili kolejne sukcesy. Zespół tańczy i śpiewa według wskazówek Edwarda Bocheńskiego – instruktora zespołów regionalnych ziemi sądeckiej, który jest autorem programów pod względem choreograficznym. Kierownikami zespołu byli: Andrzej Bargieł, Maria Kożuch, Urszula Nowogórska, a obecnie Jan Wajda. Za kapelę odpowiada Andrzej Twaróg. Przez kilka lat zespół ćwiczył w budynku Ochotniczej Straży Pożarnej w Przyszowej, a od pewnego czasu spotyka się w nowo wybudowanej świetlicy wiejskiej.
„Przyszowianie” są zespołem autentycznym prezentującym zwyczaje, tańce i obrzędy Lachów Sądeckich. Tańczy w nim i śpiewa 45 osób, które dają przekrój czteropokoleniowej rodziny. Najstarszy członek zespołu liczy 80 lat, a najmłodsi tancerze mają po 15-16. W swoich programach prezentują kulturową prawdę, wierną przekazom źródłowym oraz tradycje wywodzące się z okolic Przyszowej w myśl słów wielkiego Polaka Jana Pawła II, „że nie ma narodu bez ojców tradycji”. W repertuarze posiadają także różnorodne widowiska obrzędowo–zwyczajowe, jak: „Z wiuchą u Morcina”, „Na młocce”, „Kręcenie powrozów”, „Dożynki we dworze w Przyszowej”, „Obigrowka u Pana Młodego”, „Na muzyce u Wojciecha”. Dzięki źródłom etnograficznym, muzealnym i wiedzy folklorystów udało się odtworzyć oryginalne ubrania przodków, w których występuje zespół. Zespół pełni ważną rolę w podtrzymywaniu tradycji regionalnej oraz dba o czystość gwary, jakość muzyki i tańca przekazywanych z pokolenia na pokolenie.
„Przyszowianie” mają na swoim koncie wiele sukcesów i występów na polskich i zagranicznych scenach. Już w 2011 roku rozsławiali kulturę Lachów Sądeckich biorąc udział w IV Międzynarodowym Festiwalu Folklorystycznym we Włoszech w San Ginesio. 

SMS o treści SKT.29 pod numer 7168 (koszt 1,23 zł brutto) lub ZAGŁOSUJ ONLINE lub wydrukuj i wypełnij KUPON





Zobacz także w tej kategorii



Dziękujemy za przesłanie błędu