Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 28 marca. Imieniny: Anieli, Kasrota, Soni
09/10/2018 - 18:45

Monika Madej tworzy koronkowe cuda. Zwyciężyła w plebiscycie SKT "Sądeczanin"

W tym roku w głosowaniu w plebiscycie „O nagrodę SKT Sądeczanin” w kategorii: osoba fizyczna oddane zostały 5232 glosy. Najwięcej zdobyła Monika Madej specjalistka od koronki klockowej z Bobowej. I tym samym to właśnie Monika Madej wygrała nagrodę w wysokości 5 tysięcy złotych.

Zobacz też: Pierogi z suszonymi śliwkami są najlepszą tradycyjną potrawą sądecką [ZDJĘCIA]

Monika Madej, dziękując wszystkim, którzy oddali głos właśnie na nią, szczególny ukłon robi w stronę swoich uczniów - pani Monika przez trzy lata była bowiem instruktorem koronki klockowej i jest przekonana, że między innymi  jej wychowankowie przyczynili się do tego, że wygrała, choć konkurencja była w tym roku bardzo duża.

Koronką sama zafascynowała się jako dziecko. – Koronką zaraziła mnie koleżanka, która zajmowała się nią już w wieku dziesięciu lat. Podpatrywałam ją, a później musiała mnie po prostu tego nauczyć. A gdy ona wyjechała do Anglii, to chodziłam do starszych pań podpatrywać i podpytywać. Pokazywały mi pewne szczegóły a do wielu rzeczy sama dochodziłam technicznie – dzieli się wspomnieniami i nie ukrywa, że w jej wypadku dojście do – co tu dużo kryć – mistrzostwa trwało ponad 25 lat.

Zobacz też: Zespół Regionalny Librantowianie wygrał w cuglach plebiscyt SKT Sądeczanin

Pani Monika ma już na swoim koncie sporo nagród. Od 1999 roku brała udział w Międzynarodowym Festiwalu Koronki Klockowej organizowanym w jej rodzinnej miejscowości, czyli Bobowej gdzie wiele razy zajmowała pierwsze miejsca. Kilka lat również zasiadała w jury tej znanej w całym świecie imprezy.

Systematycznie spotyka się z innymi koronczarkami, z którymi wymienia się wzorami i doświadczeniami. Od kilku lat wzory koronkowych dzieł robi też córka pani Moniki, tym samym miłość do rękodzieła pozostanie w rodzinie na dłużej.

ES [email protected] Fot.: ES. Materiał na otwartej licencji Creative Commons 3.0 Polska (BY-SA)







Dziękujemy za przesłanie błędu