Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 26 maja. Imieniny: Eweliny, Jana, Pawła
19/05/2018 - 14:45

Kazimierz Basta. Kandydat do Nagrody SKT Sądeczanin 2018

Już od niemal 50 lat spod ręki Kazimierza Basty, snycerza ze Stadeł, wychodzą m.in. różnej wielkości świątki, postacie ludzkie, a także diabełki. Ma charakterystyczny, łatwo rozpoznawalny styl, silnie osadzony w tradycji rzeźbiarskiej, a jego figurki zdobią kolekcje nie tylko w Polsce, ale i w USA, Kanadzie, Wielkiej Brytanii, Austrii i we Włoszech.

Kazimierz Basta rzeźbi od ponad trzydziestu lat. Wśród jego prac odnaleźć można zarówno drewniane rzeźby monumentalne, jak i mniejsze figurki oraz płaskorzeźby. Pracuje głównie w drewnie lipowym, topoli i brzozie. Swoje prace bejcuje, używając naturalnych barwników. Niektóre rzeźby pokrywa także lakierem, dla ochrony przed deszczem. Rzemiosła nauczył się w latach siedemdziesiątych od pana Bóźniaka z Podegrodzia, który tworzył surowe, niebejcowane rzeźby z drzewa lipowego.

Kazimierz Basta mówi, że rzeźbiarstwo jest dla niego jak jedzenie i oddychanie, stanowi nieodłączny element życia. Ceni sobie możliwość spotykania innych artystów oraz ludzi zainteresowanych pracą w drewnie. Jego dzieła można oglądać w Nowym Sączu, Limanowej, Toruniu, a także podczas lokalnych imprez. Za swój pierwszy sukces uważa udział w I konkursie Rzeźby Karpat Polskich. Artysta posiada pracownię oraz małą galerię, w której gromadzi rzeźby, fotografie, pamiątki i prezenty od innych twórców.

Głosuj na: Kazimierz Basta – SMS o treści SKT.2 pod numer 7168 (koszt 1,23 zł brutto) lub ZAGŁOSUJ ONLINE lub wydrukuj i wypełnij KUPON

MOŻESZ ZAGŁOSOWAĆ NA WSZYSTKIE TRZY SPOSOBY

Kliknij i zobacz listę wszystkich nominowanych w VI Plebiscycie "O Nagrodę SKT Sądeczanin".

[email protected], fot. Sądeczanin.infoDziękujemy za przesłanie błędu