Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 10 sierpnia. Imieniny: Bianki, Borysa, Wawrzyńca
04/10/2018 - 14:00

Józef Ogórek od 40 lat zajmuję się rzeźbą i płaskorzeźbą w drewnie

Józef Ogórek to samouk, którego do twórczości artystycznej zainspirowały rzeźby oglądane na Krupówkach. Od 40 lat zajmuję się rzeźbą i płaskorzeźbą w drewnie. Jest członkiem Klubu Twórców Nieprofesjonalnych w Nowym Sączu.

Pierwsze prace tworzył za pomocą brzytwy podarowanej przez ojca. Nowa pasja pochłaniała go bez końca, doskonalił warsztat i kupował nowe dłuta. Posiada stałą ekspozycję w Kamionce Wielkiej, a jego prace wystawiane były m.in. Falkowej na wystawie Twórców Podkarpackich w Skansenie Etnograficznym.

Pierwszym poważnym wydarzeniem dla Józefa Ogórka był udział w Wystawie Twórców Podkarpackich w Skansenie Etnograficznym w Falkowej. Później były wystawy organizowane przez Gminny Ośrodek Kultury w Kamionce Wielkiej w ramach dorocznej imprezy „Lato w Dolinie Kamionki” oraz dwie edycje konkursu wielkopostnego pn „Ludu, mój ludu...”

W latach osiemdziesiątych pan Józef zgłosił działalność gospodarczą i wykonując rzeźby na sprzedaż głownie do Cepelii. Jednak na dłuższą metę było to nie do pogodzenia z jego pracą zawodową.

Dzisiaj rzeźbi dla czystej przyjemności. Ma wiele pomysłów, które stara się przełożyć na drewniany wizerunek. Wykonuj rzeźby i płaskorzeźby najczęściej w drewnie lipowym. Ono jest najbardziej „posłuszne” jego dłutom.

To fascynujące jak z naszkicowanego obrysu postaci, wydobywa kolejne fazy szczegółów. Jestm samoukiem i nigdy nie starał się kopiować innych. Duży udział w powstaniu wszystkich rzeźb ma jego żona, która w czasie, kiedy on rzeźbi zastępuje go ze zrozumieniem w obowiązkach domowych. (na podst. gokakmionkawielka. Fot. TK)

Głosuj na: Józef Ogórek – SMS o treści SKT.11 pod numer 7168 (koszt 1,23 zł brutto) lub ZAGŁOSUJ ONLINE lub wydrukuj i wypełnij KUPON

MOŻESZ ZAGŁOSOWAĆ NA WSZYSTKIE TRZY SPOSOBY

Kliknij i zobacz listę wszystkich nominowanych w VI Plebiscycie "O Nagrodę SKT Sądeczanin". Materiał na otwartej licencji Creative Commons.Dziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)